Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin na stretnutí s Raísím vyzdvihol pozitívny vývoj vzťahov medzi Ruskom a...

Putin na stretnutí s Raísím vyzdvihol pozitívny vývoj vzťahov medzi Ruskom a Iránom

Ebrahím Raisí a Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí s iránskym prezidentom Ebráhímom Raísím v Uzbekistane vyzdvihol pozitívny vývoj vzťahov oboch krajín. „Na bilaterálnej úrovni sa spolupráca s Iránom vyvíja pozitívne,“ vyhlásil Putin, ktorý sa s Raísím stretol pri príležitosti koania 22. samitu lídrov Šanghajskej organizácie spolupráce (SCO) v Samarkande.

Raísí zdôraznil, že Irán je „seriózne odhodlaný rozvíjať bilaterálne strategické vzťahy s Ruskom v oblasti politiky, ekonomiky, obchodu a vzdušného priestoru.“ Raísí na margo amerických sankcií proti Rusku a Iránu poznamenal, že to iba posilní vzťah oboch krajín. Dodal, že Američania si mylne myslia, že akúkoľvek krajinu dokážu zastaviť tým, že na ňu uvalia sankcie.

„Robíme všetko pre to, aby sa Irán stal riadnym členom SCO,“ uviedol Putin. Irán je momentálne jedným zo štyroch pozorovateľských krajín SCO. O plné členstvo v SCO, kam patria Čína, Rusko, India, Pakistan a štyri postsovietske stredoázijské štáty, požiadal Teherán v roku 2008.

Jeho žiadosť však zabrzdili sankcie, ktoré OSN a USA zaviedli v súvislosti s iránskym jadrovým programom. Viacerí členovia SCO nechceli medzi seba prijať krajinu, ktorá čelí medzinárodným sankciám. Táto situácia však v súčasnosti platí aj pre Rusko, ktoré vedie ofenzívu proti Ukrajine.

Putin okrem toho povedal, že rusko-iránska dohoda o strategických vzťahoch je takmer dokončená a Moskva vyšle do Iránu obchodnú delegáciu. Išlo o druhé stretnutie Putina a Raísího za posledné dva mesiace po tom, čo šéf Kremľa 19. júla navštívil Teherán. Putin sa v Uzbekistane stretol aj s prezidentmi Kirgizska a Turkménska.