Úvod Politika Putin nariadil likvidáciu sankcionovaných potravín

Putin nariadil likvidáciu sankcionovaných potravín

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal 24. júna 2015 dekrét o rozšírení potravinárskeho embarga až do 5. augusta 2016. Rusko dekrétom obmedzilo dovoz potravín z USA, EÚ, Austrália, Kanady a Nórska.

Ide o hovädzie, bravčové a kuracie mäso, živé, chladené a mrazené ryby a kôrovce, mliečne výrobky, orechy, ovocie a zeleninu.

Kontrola embarga nie je jednoduchá a európski vývozcovia si rýchlo našli spôsoby, vďaka ktorým sa sankcionované výrobky na územie Ruska dostávajú rôznymi ilegálnymi cestami. Často využívaný bol tranzit cez Bielorusko či Kazachstan, ktoré s Ruskom spája colná únia.

Európske potraviny, najmä ovocie, mliečne výrobky alebo ryby, sa tak do ruských obchodov často dostávali s nálepkou bieloruskej produkcie. Touto cestou do Ruska prúdi aj tovar pochybnej kvality.

Foto: archív
Foto: archív

Preto 29. júla 2015 ruský prezident podpísal ďalší dekrét, na základe ktorého musia byť zničené všetky dovezené potraviny, na ktorých nie je označená krajina pôvodu.

Dekrét má nielen podporiť dodržiavanie embarga, ale predovšetkým ochrániť ruských občanov pred nezdravými a nabezpečnými potravinami neznámeho pôvodu. Tieto opatrenia sa nevzťahujú na potraviny, ktoré si občania dovážajú pre osobnú spotrebu.

Vzápätí sa začala likvidácia všetkých potravín, na ktoré sa dekrét vzťahuje a potraviny, ktoré nemajú nijaký štítok s informáciami o krajine pôvodu, zložení a trvanlivosti a ďalšími povinnými údajmi. Tieto potraviny končia v spaľovni alebo sa zahrabávajú do zeme.

Likvidácia sankcionovaných potravín pochybného pôvodu v Rusku: