Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin nariadil monitorovanie oblastí rýchlo sa topiaceho permafrostu

Putin nariadil monitorovanie oblastí rýchlo sa topiaceho permafrostu

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil lepšie monitorovanie infraštruktúry v oblastiach topiaceho sa permafrostu. „Milióny Rusov žijú na severe krajiny. Je preto dôležité vybudovať v týchto oblastiach monitorovací systém,“ vyhlásil.

Šéf Kremľa po stretnutí s ruskými ministrami povedal, že monitorovací systém by mal pravidelne kontrolovať obydlia, mosty, cesty, či plynovody. O aký systém presne ide, prezident neuviedol.

Takmer dve tretiny územia Ruskej federácie sú pokryté večne zamrznutou pôdou – permafrostom. S rastúcimi teplotami ovzdušia v dôsledku klimatických zmien sa permafrost pomaly topí.

Výsledkom sú čoraz častejšie poškodenia infraštruktúry. Vedci sú znepokojení najmä z topiaceho sa permafrostu na Sibíri, z ktorého uniká metán tvorený rozkladom pozostatkov rastlín a živočíchov.

Moskva oznámila, že nárast teploty ovzdušia je v Rusku väčší než kdekoľvek na svete. Priemerná teplota v krajine stúpa 2,8 krát rýchlejšie než je celosvetový priemer, tvrdí ruské ministerstvo životného prostredia.