Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin navrhol Bidenovi online diskusiu. Jej odmietnutie považuje Rusko za premrhanú príležitosť

Putin navrhol Bidenovi online diskusiu. Jej odmietnutie považuje Rusko za premrhanú príležitosť

Vladimir Putin a Joe Biden. (Fotomontáž: archív)

Rusko kritizovalo Spojené štáty za odmietnutie ponuky ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi navrhol online videorozhovor. Moskva označila Bidenovo odmietnutie za premrhanú príležitosť.

Cieľom videohovoru mala byť snaha o zmiernenie napätia, ktoré vyvolal medzi oboma lídrami výrok, v ktorom Biden pripustil, že Putina možno považovať za „zabijaka“. „Bola premrhaná ďalšia príležitosť na nájdenie cesty z mŕtveho bodu v rusko-amerických vzťahoch,“ uviedol ruský rezort diplomacie s tým, že „zodpovedné sú za to výlučne Spojené štáty“.

Biden v rozhovore pre televíziu ABC na otázku moderátora, či Biden považuje Putina, ktorý je obviňovaný z tvrdých zákrokov proti svojim oponentom, za „zabijaka“, odpovedal „áno“. V rozhovore tiež pohrozil Putinovi, že ponesie následky za údajné zasahovanie do amerických prezidentských volieb, ktoré sa konali vlani v novembri.

Tieto Bidenove slová okamžite vyvolali búrlivú reakciu Ruska, ktoré po Bidenovom rozhovore pre ABC povolalo svojho veľvyslanca v USA do Moskvy na „naliehavé konzultácie o budúcnosti vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom“.

Putin v reakcii na Bidenove výroky uviedol: „Čo sa týka vyjadrení môjho amerického kolegu. Čo by som mu tak odpovedal? Povedal by som mu: Buďte zdravý… Želám mu zdravie!“ vyhlásil Putin, pričom poznamenal, že to hovorí „bez irónie, bez vtipov“.

Ruský prezident následne ponúkol Bidenovi vzájomnú debatu pod podmienkou, že sa uskutoční v priamom prenose. Mala to byť podľa Putina „otvorená priama diskusia“, ktorá bude „zaujímavá“ pre ľudí v Rusku a v USA. Biden na otázku novinárov, či Putinovu ponuku na telefonát prijme, odpovedal: „Som si istý, že sa niekedy porozprávame“.