Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin navrhuje moratórium na rozmiestnenie rakiet v Európe

Putin navrhuje moratórium na rozmiestnenie rakiet v Európe

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin zaslal vedúcim predstaviteľom viacerých krajín vrátane členských štátov NATO list s návrhom vyhlásiť moratórium na rozmiestnenie rakiet stredného a dlhého doletu v Európe a ďalších regiónoch. S odvolaním sa na vlastné zdroje o tom informoval ruský denník Kommersant.

Okrem lídrov členských štátov NATO Putinovo posolstvo zaslali aj generálnemu tajomníkovi aliancie Jensovi Stoltenbergovi, šéfke európskej diplomacie Federice Mogheriniovej, ako aj vedeniu Číny. Spravodajský server Novaja gazeta v súvislosti s Putinovým návrhom konštatoval, že oslovené krajiny to považujú za nezmysel, keďže Rusko už svoje rakety údajne rozmiestnilo. Pre denník Kommersant to uviedol nemenovaný diplomatický zdroj v členskej krajine NATO.

Ruské ministerstvo obrany však nedávno deklarovalo, že „Rusko netestovalo a – na rozdiel od Spojených štátov – nemá vo výzbroji rakety stredného a kratšieho doletu“. Ministerstvo dodalo, že Rusko „neplánuje rozmiestniť takéto rakety ani v Európe, ani v iných regiónoch sveta, ak sa tam neobjaví podobná zbraň americkej výroby“.

Putin vo svojom liste uvádza, že Rusko neplánuje rozmiestňovať zbrane, na ktoré sa vzťahuje zmluva o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF), do Európy a ďalších regiónov, ak sa toho zdržia aj Spojené štáty. „Vyzývame vás, aby ste podporili naše úsilie v prospech vyhlásenia moratória,“ žiada Putin členské štáty NATO.

Podľa neho si moratórium vyžiada aj prijať opatrenia na kontrolu jeho plnenia, keďže „na území Európy už sú rozmiestnené odpaľovacie zariadenia pre rakety stredného doletu“. „Rusko je pripravené opatrenia posúdiť,“ píše sa v Putinovom liste.

Rusko a USA potvrdili právny zánik zmluvy INF začiatkom augusta tohto roka. Zmluva bola v platnosti od roku 1987 a výrazne obmedzovala atómové arzenály oboch krajín. Koniec zmluvy INF znamená, že medzi Ruskom a USA zostáva v platnosti už len jedna odzbrojovacia dohoda – zmluva START o strategických útočných zbraniach. Vypršať má o dva roky a jej ďalší osud je neistý.