Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Nebudeme sa nečinne prizerať približovaniu sa NATO k ruským hraniciam

Putin: Nebudeme sa nečinne prizerať približovaniu sa NATO k ruským hraniciam

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin vyhlásil, že Moskva si vyhradzuje právo brániť svoju bezpečnosť. Povedal to po virtuálnom rokovaní s americkým prezidentom Joeom Bidenom. Počas samitu Biden varoval Putina pred „silnou“ ekonomickou reakciou Západu, ak Moskva zaútočí na susednú Ukrajinu.

„Rusko má mierovú zahraničnú politiku, ale má právo brániť svoju bezpečnosť,“ odpovedal Putin na mediálnom brífingu s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom na otázku, či plánuje presunúť jednotky zhromaždené na ukrajinskej hranici ďalej na západ. Ako dodal, nebude sa nečinne prizerať približovaniu sa Severoatlantickej aliancie smerom k Rusku.

„Perspektíva možného prijatia Ukrajiny do NATO nás môže znepokojovať, pretože po tomto kroku bude nepochybne nasledovať rozmiestnenie vojenských kontingentov, základní a zbraní, ktoré nás ohrozujú,“ povedal Putin.

Prezident zdôraznil, že rozširovanie NATO smerom na východ je pre Rusko veľmi citlivou otázkou. „Je to jedna z kľúčových otázok pri zachovaní bezpečnosti Ruska… Verejne sme o tom hovorili a varovali sme našich partnerov, že rozširovanie NATO je pre nás neprijateľné,“ uviedol ruský prezident.

Putin Bidenovi počas virtuálnej konverzácie povedal, že Moskva žiada od Západu záruky, že Ukrajina nevstúpi do NATO. Putin označil rozhovory so šéfom Bieleho domu za konštruktívne a uviedol, že obaja predstavitelia budú pokračovať v dialógu.