Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Nemožno odpustiť tým, ktorí opäť uvažujú o agresívnych plánoch

Putin: Nemožno odpustiť tým, ktorí opäť uvažujú o agresívnych plánoch

Reprofoto: archív

Na moskovskom Červenom námestí sa konala vojenská prehliadka pri príležitosti 76. výročia víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom vo Veľkej vlasteneckej vojne v rokoch 1941 – 1945.

Ruský prezident Vladimir Putin v príhovore z tribúny počas vojenskej prehliadky na počesť Dňa víťazstva vyhlásil, že „vojna priniesla toľko neúnosného utrpenia, smútku a sĺz, že na to nemožno zabudnúť“.

„A nemožno odpustiť a ospravedlniť tých, ktorí opäť uvažujú o agresívnych plánoch,“ zdôraznil ruský prezident. Zablahoželal Rusom k Dňu víťazstva – „k víťazstvu kolosálneho, historického významu pre osud celého sveta, k sviatku, ktorý bol, je a bude posvätný pre Rusko a jeho obyvateľov“.

Veteránom Putin odkázal: „Skláňame sa pred vašou odvahou a statočnosťou, ďakujeme za nesmrteľný príklad súdržnosti a lásky k vlasti, dokázali ste, že iba spoločne možno dosiahnuť zdanlivo nemožné – porazili ste nemilosrdného nepriateľa, bránili ste svoj domov, deti, rodnú krajinu, dosiahli ste bezpodmienečné víťazstvo nad nacizmom.“

Tento rok sa na prehliadke zúčastnilo viac ako 12.000 vojakov, približne 190 kusov vojenskej techniky a 76 lietadiel a vrtuľníkov. Mechanizovanú kolónu už tradične viedli legendárne tanky T-34.

Počas šiestich rokov trvania 2. svetovej vojny zahynulo približne 60 miliónov ľudí. Sovietsky zväz prišiel v tejto vojne o približne 27 miliónov svojich obyvateľov. Nacistické Nemecko napadlo Zväz sovietskych socialistických republík 22. júna 1941. Sovietsko-nemecký front sa stal hlavným frontom 2. svetovej vojny.

Slávnostná vojenská prehliadka k 76. výročiu víťazstva ZSSR nad nacistickým Nemeckom: