Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Nie som nadšený z Grety Thunbergovej

Putin: Nie som nadšený z Grety Thunbergovej

Koláž: archív

Ruský prezident Vladimir Putin sa prvýkrát vyjadril k aktivitám švédskej aktivistky Grety Thunbergovej a k jej minulotýždňovému prejavu na pôde Organizácie Spojených národov (OSN), ktorý vyvolal rozporuplné reakcie.

Na energetickej konferencii v Moskve Putin Gretu skritizoval a dokonca povedal, že ju ktori “zneužíva na svoje vlastné ciele”. Putin sa tak vyjadril v zmysle ako o Grete informujú aj alternatívne médiá a je s nimi v pohľade na jej osobu v zhode.

“Možno vás sklamem, ale nezdieľam ten všeobecný entuziazmus v súvislosti s vystúpením Grety Thunbergovej,” odpovedal Putin na otázku z publika. “Viete, to, že sa mladí ľudia, tínedžeri, zaujímajú o pálčivé problémy dnešného sveta vrátane ekológie, to je správne, to je veľmi dobré. Musíme ich podporiť. Ale keď niekto využíva deti a tínedžerov na svoje vlastné ciele, to si zaslúži odsúdenie,” vyhlásil ruský prezident.

“Nikto Grete nevysvetlil, že moderný svet je komplikovaný a komplexný, a že sa rýchlo mení. Aj ľudia v Afrike a v mnohých ázijských krajinách chcú žiť v takom blahobyte ako Švédi,” dodal Putin.

Prejav Grety Thunbergovej na minulotýždňovej klimatickej konferencii OSN v New Yorku vyvolal vášnivé diskusie po celom svete. Emotívny a nahnevaný prejav mladého dievčaťa vyvolal búrku negatívnych reakcií. Niektorí ľudia boli len zarazení, iní si neodpustili poznámky o Gretinom zdravotnom stave, či o tom, že vyzerá ako “vraždiace monštrum z hororu Kukuričné deti”.

Gretini obhajcovia naopak tvrdia, že práve toto bol najlepší spôsob, ako vyburcovať verejnú mienku, a že v čase, keď sa nača planéta borí s obrovskými ekologickými problémami, nie je znakom všeobecného rozhľadu zaoberať sa tým, či niekto niekde kričal, alebo sa namiesto toho pekne usmieval.