Úvod Politika Putin: Obyvatelia mnohých postsovietskych republík ľutujú rozpad ZSSR

Putin: Obyvatelia mnohých postsovietskych republík ľutujú rozpad ZSSR

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Obyvatelia mnohých postsovietskych republík ľutujú rozpad bývalého Sovietskeho zväzu (ZSSR), vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, pričom ho označil za „silný štát“. Ľudia v týchto bývalých republikách „si to vykladajú svojím spôsobom, ale všetci sú rovnako presvedčení, že život v Sovietskom zväze bol bezpečnejší, pokojnejší,“ povedal Putin.

„Cítili sa istejšie. V jednom veľkom, spoločnom, silnom štáte bolo viac príležitostí,“ dodal ruský prezident na Valdajskom medzinárodnom diskusnom klube v Soči, informovala stanica France 24. Gruzínsko, postsovietska krajina, viedlo v roku 2008 vojnu s Moskvou o odštiepenecké regióny, zatiaľ čo pobaltské štáty sa usilujú o odstránenie stôp svojej sovietskej minulosti.

Konflikt na východe Ukrajiny, ktorý si vyžiadal vyše 10-tisíc mŕtvych, trvá už štyri roky a Kyjev praktizuje čorať silnejšiu protiruskú politiku. Bielorusko aj stredoázijské republiky však zostávajú blízkymi spojencami Moskvy. Putin už mnohokrát v minulosti hovoril o ľútosti nad rozpadom ZSSR v roku 1991. Známy je jeho výrok, v ktorom opísal pád ZSSR ako „najväčšiu geopolitickú katastrofu 20. storočia“.