Úvod Politika Putin očakáva, že vo svete napokon zvíťazí zdravý rozum

Putin očakáva, že vo svete napokon zvíťazí zdravý rozum

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin očakáva, že napriek súčasnej napätej situácii vo svete napokon zvíťazí zdravý rozum. „Súčasná situácia vo svete skutočne nemôže vyvolávať nič iné, len obavy. Vo svete vládne čoraz väčší zmätok.

Napriek tomu však dúfame, že napokon zvíťazí zdravý rozum, medzinárodné vzťahy sa vrátia do konštruktívnych koľají a celý globálny systém bude stabilnejší a predvídateľnejší,“ povedal Putin v Moskve pri príležitosti preberania poverovacích listín nových veľvyslancov.

Prezident tak reagoval na hrozbu amerického prezidenta Donalda Trumpa zverejnenú na Twitteri, podľa ktorej Spojené štáty v odpovedi na údajný chemický útok v sýrskom meste Dúmá – Západom pripisovaný režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada – podniknú v krátkom čase raketový útok na vybrané ciele v Sýrii.

Na Trumpove slová na Twitteri reagoval aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý povedal, že Moskva nepestuje twitterovú diplomaciu, pričom dodal, že Rusko „uprednostňuje seriózny prístup a stále si myslí, že je dôležité nepodnikať akékoľvek kroky, ktoré by mohli ešte väčšmi destabilizovať už aj tak nestabilnú situáciu vo svete“. S tvrdením, že v meste Dúmá prišlo k chemickému útoku, prišli sýrski aktivisti, záchranári a zdravotníci. Zväz sýrskych záchranárskych organizácií uviedol dokonca bilanciu až vyše 100 mŕtvych.