Putin varuje USA pred dôsledkami odstúpenia od jadrovej dohody s Iránom

    Foto: archív

    Ruský prezident Vladimir Putin varuje, že odstúpenie Spojených štátov od iránskej jadrovej dohody by mohlo byť nebezpečné, vyvolať nestabilitu a nové hrozby vo svete. Tento krok podľa neho dostal problematiku do slepej uličky. Putin sa počas svojho vystúpenia na Medzinárodnom hospodárskom fóre v Petrohrade vyjadril k viacerým témam a nevynechal ani iránsku jadrovú dohodu.

    Radikálna zmena kurzu americkej zahraničnej politiky môže podľa ruského prezidenta viesť k ohrozeniu rovnováhy vo svete. „Ešte sme nevyriešili ani problém Severnej Kórey. Potrebujeme podobný, rovnakých rozmerov? Mám na mysli výbušný charakter tohto regiónu. Na to, aby sme našli riešenie, je dôležité udržať priateľský a profesionálny dialóg.“

    Šéf Kremľa pripomenul, že Spojené štáty sa rozhodli odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom aj napriek tomu, že Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu nedávno potvrdila, že Teherán svoje záväzky vyplývajúce z dohody plní. Izrael odstúpenie USA od jadrovej dohody síce privítal, ale Putin má obavy z jej úplného zrušenia. Podľa neho to ohrozí aj bezpečnosť židovského štátu.