Úvod Politika Putin opäť presvedčivo zvíťazil vo voľbách

Putin opäť presvedčivo zvíťazil vo voľbách

Foto: archív

Úradujúci ruský prezident Vladimir Putin podľa očakávaní jasne zvíťazil v nedeľňajších voľbách hlavy štátu. Vyplýva to z čiastkových výsledkov, ktoré zverejnila Ústredná volebná komisia a informovala o nich televízia Rossija 24. Na základe 30 percent doposiaľ sčítaných hlasov, pochádzajúcich prevažne z východnej časti krajiny, získal Putin 73,1 percent hlasov a zabezpečil si tak dostatočný náskok pred ziskom jednoduchej väčšiny potrebnej na to, aby sa vyhol druhému kolu volieb.

Na druhom mieste je komunistický kandidát Pavel Grudinin, ktorého podporilo 14,9 percenta voličov. Zatiaľ tretí je známy vlastenecký politik Vladimir Žirinovskij so ziskom 6,7 percenta hlasov. Nikto z piatich ďalších kandidátov nezískal viac ako dve percentá hlasov. Čiastkové výsledky sa v podstate zhodujú z exit pollmi. Odhady Všeruského centra na prieskum verejnej mienky (VCIOM) Putinovi prisudzovali zisk 73,9 percenta hlasov a exit poll Nadácie Verejná mienka (FOM) zase 77 percent hlasov.

Volebná účasť podľa exit pollu VCIOM dosiahla 63,7 percenta. Pred šiestimi rokmi sa na prezidentských voľbách v Ruskej federácii zúčastnilo 65,3 percenta voličov. Podľa ruského ministerstva vnútra neprišlo pri hlasovaní k incidentom, ktoré by mohli ovplyvniť priebeh volieb. Mimovládna organizácia Golos (Hlas) naopak informovala o údajne 2 500 prípadoch narušenia priebehu hlasovania, z ktorých najviac – vyše 500 – zaznamenala v Moskve a okolí.