Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Organizátori provokácií proti Rusku budú ľutovať tak, ako už dlho neľutovali

Putin: Organizátori provokácií proti Rusku budú ľutovať tak, ako už dlho neľutovali

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval mlčanie Západu v súvislosti so skutočnosťou, že ruské bezpečnostné služby zmarili plán USA na likvidáciu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

„Všetci sa tvária, že sa vôbec nič nedeje… Čo by sa stalo, keby sa naozaj uskutočnil pokus o štátny prevrat? Koľko ľudí by trpelo?“ opýtal sa Putin vo svojom výročnom prejave o stave krajiny pred oboma komorami parlamentu. Šéf Kremľa poznamenal, že proti Bielorusku sa pripravoval aj masívny kybernetický útok.

Čo sa týka zahraničnopolitických otázok, podľa Putina si Rusko vždy nájde spôsob, ako obhájiť svoju pozíciu pred krajinami, ktoré komunikujú arogantným tónom. Uviedol, že niektoré krajiny si osvojili zvyk podnecovať nepriateľské akcie ohrozujúce bezpečnostné záujmy Ruska, a to „z akéhokoľvek dôvodu a ešte častejšie z nijakého dôvodu“.

Podľa Putina sa z toho stal nový “šport”. Rusko sa však správa zdržanlivo, keď vidí hrubosť iných krajín, pokračoval. Zdôraznil, že jeho krajina chce mať dobré vzťahy so všetkými štátmi.

Zároveň však varoval, že organizátori akýchkoľvek provokácií proti Rusku “budú ľutovať tak, ako už dlho neľutovali”. Zdôraznil, že Moskva si určí červenú čiaru vo vzťahoch s ostatnými krajinami v každom konkrétnom prípade.

„Nechceme páliť mosty, ale ak niekto vníma naše dobré úmysly ako slabosť a má v úmysle vyhodiť tieto mosty do povetria, mal by vedieť, že ruská reakcia bude rýchla a tvrdá,” povedal.

Bez menovania konkrétnej krajiny hlava ruského štátu skritizovala zahraničnú vládu, ktorá “uvaľuje nezákonné, politicky motivované ekonomické sankcie a iniciuje hrubé pokusy presadiť svoju vôľu u iných“.

Putin tiež vyzdvihol kroky Ruska k modernizácii jeho jadrového arzenálu a uviedol, že ozbrojené sily budú pokračovať v obstarávaní špičkových hypersonických striel a ďalších zbraní.

Tiež zdôraznil, že Ruská federácia bude svoje záujmy brániť v súlade s medzinárodným právom. Upresnil, že prvý pluk s medzikontinentálnymi balistickými raketami Sarmat sa bojovej služby ujme v roku 2024.

Foto: archív