Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin po tragédii v Kazani nariadil zmeniť legislatívu o zbraniach

Putin po tragédii v Kazani nariadil zmeniť legislatívu o zbraniach

Foto: archív

Najmenej deväť osôb prišlo o život pri streľbe v škole v meste Kazaň v stredoruskej Tatárskej republike. Ďalších 21 osôb utrpelo zranenia. Medzi obeťami je sedem žiakov ôsmeho ročníka školy, štyria chlapci a tri dievčatá. Okrem toho o život prišiel jeden učiteľ a ďalšia žena.

Útočník identifikovaný ako 19-ročný Iľnaz Gaľaviev spustil streľbu v škole č. 175 približne o 9:30 h. Úrady ho zadržali a začali vyšetrovanie. Muž podľa informácií tamojšej polície konal sám.

Ruský prezident Vladimir Putin kondoloval pozostalým po obetiach a príslušným úradom nariadil, aby všetkým zasiahnutým poskytli lekársku a psychologickú pomoc. Putin takisto v reakcii na streľbu nariadil preskúmať legislatívu týkajúcu sa držby zbraní.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Putin „vydal príkaz na bezodkladné vypracovanie nového ustanovenia týkajúceho sa typov zbraní, aké môžu byť v rukách civilistov,“ a to s prihliadnutím na zbraň, aká bola použitá pri streľbe.

Prezidentka Zuzana Čaputová zaslala sústrastný telegram prezidentovi RF Vladimirovi Putinovi v súvislosti so streľbou v škole v meste Kazaň. „Strata mladých a nevinných životov je tragédia, ktorá otrasie celým národom. Slovensko je preto v tejto ťažkej chvíli myšlienkami s ruským ľudom,“ uviedla hlava štátu. Poznamenala, že správu o nešťastí v Kazani prijala so zármutkom.