Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin poďakoval Trumpovi za informácie, ktoré zabránili teroristickým útokom

Putin poďakoval Trumpovi za informácie, ktoré zabránili teroristickým útokom

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin telefonicky poďakoval americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi za informácie od tajných služieb, ktoré podľa jeho slov pomohli zabrániť teroristickým útokom v Rusku. „Lídri hovorili tiež o množstve otázok spoločného záujmu. Dohodli sa na tom, že v oblasti boja proti terorizmu budú pokračovať v bilaterálnej spolupráci,“ dodal Kremeľ s tým, že rozhovor iniciovala Moskva.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zadržala na základe informácií poskytnutých tajnými službami USA dvoch občanov Ruskej federácie, ktorí pripravovali teroristický útok v Petrohrade. K útoku malo prísť počas silvestrovských osláv. Oznámili to agentúry TASS a RIA Novosti s odvolaním sa na vyhlásenie FSB.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie začal proti týmto dvom osobám trestné stíhanie za prípravu trestného činu, terorizmus a účasť na činnosti teroristických organizácií. Riaditeľ ruskej Federálnej bezpečnostnej služby Alexandr Bortnikov zdôraznil, že to nebolo prvýkrát, čo USA poskytli Moskve tento typ informácií.

USA v roku 2007 pomohlo Rusku s vyšetrovaním zamýšľaného teroristického útoku na Kazanskú katedrálu v Petrohrade. Moskva zase Spojeným štátom pomáhala pri vyšetrovaní bombového útoku, ku ktorému prišlo v roku 2013 na bostonskom maratóne, pripomína TASS.