Úvod Spoločnosť Putin podpísal zákon zakazujúci kruté zaobcházanie so zvieratami

Putin podpísal zákon zakazujúci kruté zaobcházanie so zvieratami

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon, ktorý zakazuje kruté zaobchádzanie so zvieratami a stanovuje prísnejšie podmienky pre vlastníkov domácich zvierat. Legislatíva okrem iného zakazuje aj detské zoologické záhrady, zvieracie zápasy, ako aj kaviarne, kde zákazníci môžu prežiť čas v prítomnosti mačiek.

Podľa nového zákona smú byť držané v bytoch iba domáce zvieratá, pričom ich vlastníci im musia zabezpečiť veterinárnu starostlivosť, potravu, vodu a ďalšie potreby, informuje stanica Slobodná Európa.

Majitelia psov majú odteraz povinnosť venčiť svojich miláčikov len v špeciálne vyhradených lokalitách a odstraňovať ich výkaly. Psy potenciálne nebezpečných plemien musia byť na verejnosti vybavené vôdzkou a náhubkom. Zoznam týchto plemien bude ešte vypracovaný a neskôr zverejnený.

Zákon zakazuje i zabíjanie potulných zvierat, ktoré sa budú musieť namiesto toho odchytávať a umiestňovať v útulkoch. Odchyt zvierat sa musí uskutočňovať mimo zrak detí a zaznamenávať kamerou pre účely monitorovania.

Foto: archív

Na základe novej legislatívy nebude povolená ani propaganda krutého zaobchádzania so zvieratami. Regulácii podlieha i využívanie zvierat na kultúrnych a zábavných podujatiach. Zákon nanovo definuje aj právny štatút zvieracích útulkov a stanovuje pravidlá na ich zriaďovanie a prevádzkovanie.

Návrh predmetného zákona, ktorý po prvý raz predložili v parlamente v roku 2010, schválili počas decembra obe komory ruského parlamentu – Štátna duma (dolná komora) i Rada federácie (horná komora).

Putin vlastní niekoľko psov a je ich veľkým milovníkom. K svojim vlaňajším 65. narodeninám dostal od turkménskeho prezidenta Gurbangulyho Berdymuchamedova stredoázijské pastierske plemeno alabaj, ktoré patrí k najstarším na svete.

Foto: archív