Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Pokračovanie sankcií proti Rusku môže európskym domácnostiam spôsobiť katastrofický rast cien...

Putin: Pokračovanie sankcií proti Rusku môže európskym domácnostiam spôsobiť katastrofický rast cien energií

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Pokračovanie sankcií proti Rusku môže európskym domácnostiam spôsobiť katastrofický rast cien energií, myslí si ruský prezident Vladimir Putin. Povedal to počas porady s členmi svojej vlády o energetike. Protiruské sankcie podľa neho spôsobujú oveľa väčšie škody krajinám, ktoré ich zavádzajú, ako Rusku samotnému.

“Vieme, že Európania sa snažia nahradiť ruské energetické zdroje. Očakávame však, že výsledkom takýchto akcií bude rast cien plynu na spotovom trhu a zvýšenie nákladov na energetické zdroje pre koncových spotrebiteľov,“ povedal Putin. Ďalšie uplatňovanie sankcií podľa neho môže viesť k vážnejším a bez preháňania až ku katastrofických následkom na globálnom energetickom trhu.

Európa z Ruska získava zhruba 40 percent svojej spotreby plynu, pričom z väčšej časti je dopravovaná plynovodmi. Európske ceny plynu po prvý raz vlani prudko vzrástli, keď ponuka nedokázala udržať krok s dopytom, ktorý sa zotavoval z pandémie ochorenia COVID-19.

Ďalší prudký rast zaznamenali ceny plynu od začiatku vojny na Ukrajinu koncom februára v dôsledku protiruských sankcií Západu. V porovnaní s cenou z 23. februára je v súčasnosti cena plynu na spotovom trhu, teda s okamžitým dodaním, viac ako dvojnásobná.

Ruská federácia začalo znižovať toky plynu do Európy v druhej polovici minulého roka a dodávky tromi hlavnými plynovodnými trasami sa v porovnaní s druhou polovicou roku 2020 znížili približne o 20 percent.

V posledných niekoľkých mesiacoch prerušilo Rusko dodávky do Bulharska, Poľska, Fínska, dánskemu dodávateľovi Orsted, holandskej firme Gasterra a firme Shell do Nemecka. Dôvodom bolo odmietnutie ruskej požiadavky prejsť na platby v rubľoch.

Putin konštatoval, že situácia v ruskom palivovom a energetickom sektore zostáva napriek sankciám stabilná, ruské energetické spoločnosti by sa však mali pripraviť na ropné embargo EÚ, načasované na koniec roka. „Vláda dnes zvažuje možnosti rozvoja železničnej a potrubnej infraštruktúry pre dodávky našej ropy a ropných produktov do spriatelených krajín,“ dodal ruský prezident.