Úvod Politika Putin požiadal Merkelovú, aby apelovala na Kyjev

Putin požiadal Merkelovú, aby apelovala na Kyjev

Angela Merkelová a Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril vážne znepokojenie nad rozhodnutím Ukrajiny vyhlásiť stanné právo po tom, čo medzi námornými silami oboch krajín prišlo pri pobreží ukrajinského polostrova Krym ku konfrontácii. Informovala o tom agentúra AFP.

V telefonickom rozhovore s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou ruský prezident tiež povedal, že dúfa, že nemecká líderka bude apelovať na Kyjev, aby nekonal neuvážene. Uvádza sa to vo vyhlásení Kremľa zverejnenom po telefonickom rozhovore oboch lídrov. Ruský prezident tiež vyjadril nádej, že „Berlín dokáže vyvinúť na ukrajinské úrady tlak, aby ich odradil od ďalšieho nezodpovedného konania“, uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo po tom, čo Rusko v oblasti Kerčského prielivu medzi Čiernym a Azovským morom zajalo tri lode ukrajinských námorných síl, ktoré niekoľko hodín operovali v uzavretých vodách Ruskej federácie a odmietli ich opustiť. Pri incidente boli ľahko zranení dvaja ukrajinskí vojaci.

Federálna bezpečnostná služba Ruskej federácie  zverejnila videozáznam z výsluchu zadržaných ukrajinských vojakov. Informoval o tom portál RT. Na otázky odpovedali nadporučík Andrij Drač, námorník Serhij Tsybizov a kapitán tretieho stupňa Volodymyr Lesovoj.

Všetci traja sa priznali k provokácii, nezákonnému vstupu do teritoriálnych vôd Ruska a porušeniu ruských právnych predpisov. Drač potvrdil, že ukrajinskí vojaci boli vopred varovaní o porušení ruskej hranice. Lesovoj potom dodal, že vedome ignorovali požiadavky ruských pohraničníkov, aby ďalej nepokračovali.

V čase plavby mali na palube strelné zbrane a guľomety DSK so strelivom. “Uvedomoval som si, že akcie skupiny lodí Vojensko-námorných síl Ukrajiny v Kerčskom prielive majú provokačný charakter”, vypovedal vojak.