Úvod Politika Putin preberal s Merkelovou situáciu na Ukrajine

Putin preberal s Merkelovou situáciu na Ukrajine

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin telefonoval s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, aby vysvetlil rozhodnutie Ruska stiahnuť svojich zástupcov z koordinačného centra, ktoré sa na juhovýchode Ukrajiny usiluje o presadzovanie prímeria medzi znepriatelenými stranami. Informoval o tom Kremeľ, ktorého vyhlásenie citovala agentúra AP.

Putin uviedol, že tento krok Ruska, ktorý oznámili začiatkom tohto týždňa, vyvolali „obmedzenia a provokácie“ zo strany ukrajinských orgánov, ktoré sťažili ruským dôstojníkom plnenie povinností v Spoločnom centre pre kontrolu a koordináciu (JCCC).

Ukrajina rozhodnutie Moskvy kritizovala s tým, že by to mohlo opätovne vyhrotiť boje v Donbase. Podľa vyhlásenia Kremľa sa Putin a Markelová dohodli, že zvážia kroky, ktoré by mohli zabezpečiť návrat ruských pozorovateľov. Taktiež hovorili o podpore plánovanej výmeny väzňov a prímeria v období vianočných a novoročných sviatkov.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí na svojej internetovej stránke informovalo, že Rusko sťahuje svojich zástupcov v JCCC, pretože ukrajinská strana „úmyselne vytvorila napätú morálnu a psychologickú situáciu“ pre zástupov Ruska v JCCC. Tí preto už Ukrajinu opustili.

Ukrajina následne stiahla svojich pozorovateľov z Donbasu, pretože sa obávala o ich bezpečnosť. Cieľom JCCC je pomáhať pri realizácii minských dohôd. Bolo založené v septembri 2014 na žiadosť ukrajinskej strany, a to na základe dohôd medzi prezidentmi Ruska a Ukrajiny. Boje medzi ukrajinskými jednotkami a separatistami na juhovýchode Ukrajiny si od apríla 2014 vyžiadali viac ako 10 000 obetí.