Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin pri príležitosti Dňa víťazstva občanom Ruska: Keď držíme spolu, sme neporaziteľní

Putin pri príležitosti Dňa víťazstva občanom Ruska: Keď držíme spolu, sme neporaziteľní

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin pri príležitosti Dňa víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne položil kvety k Večnému ohňu pri Hrobe neznámeho vojaka v Moskve a občanov Ruska vyzval, aby držali spolu, informovala agentúra AFP. „Vieme a pevne veríme, že keď držíme spolu, sme neporaziteľní,“ povedal Putin.

Tradičná vojenská prehliadka na Červenom námestí v Moskve bola odložená pre pandémiu koronavírusu, ktorým sa v Rusku do piatku nakazilo takmer 188.000 ľudí. Nad mestom však preleteli vojenské lietadlá a vrtuľníky.

„Naši veteráni bojovali o život proti smrti a my sa im vždy vyrovnáme v jednote a vytrvalosti,“ povedal Putin, ktorý vo svojom príhovore zdôraznil obetu zo strany bývalého Sovietskeho zväzu počas 2. svetovej vojny.

Skončenie 2. svetovej vojny, od konca ktorej uplynulo tento rok 75 rokov, si jednotlivé štáty pripomínajú 8. mája ako Deň víťazstva nad fašizmom. V Rusku a v niektorých ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu si porážku nacistického Nemecka pripomínajú o deň neskôr, 9. mája, ako Deň víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne.

Slávnostná letecká prehliadka pri príležitosti Dňa víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne 9. mája 2020 v Moskve: