Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Rekordné ceny plynu vyvoláva politika Bruselu

Putin: Rekordné ceny plynu vyvoláva politika Bruselu

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Dôvodom rekordných cien plynu je politika Bruselu, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vyzval Európsku úniu a Nemecko, aby schválili prevádzku plynovodu Nord Stream 2 (Severný prúd 2), čo by znížilo tlak na cenu komodity.

Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn sa dostala na rekordné maximum. V porovnaní so začiatkom roka stúpla v jednom momente o takmer 800 percent. Postupne sa tlak uvoľnil a cena klesla, stále je však v porovnaní so začiatkom roka vyššia o viac ako 400 percent.

Nord Stream 2, ktorý má prepravovať plyn z Ruska do Nemecka, bol dokončený v septembri a stále sa čaká na jeho certifikáciu v EÚ. Proti jeho výstavbe boli Spojené štáty, ale aj viaceré európske krajiny.

Podľa kritikov ešte zvýši závislosť EÚ od ruského plynu. Rusko už teraz pokrýva 35 percent spotreby plynu v únii. „Dodatočné dodávky plynu na európsky trh by určite znížili cenu na burze, na sporovom trhu,“ citovala Putina tlačová agentúra RIA.

Tlak na európske ceny ešte zvýšilo otočenie toku v plynovode Jamal, ktorý tradične prepravuje ruský plyn cez Poľsko do západnej Európy. Ruský prezident poznamenal, že dôvodom reverzného toku je nedostatok požiadaviek zákazníkov. Dodal, že Poľsko obišlo Rusko pri správe plynovodu.

„Toto nezvýši objem ruského plynu na európskom trhu, takže cena rastie,“ komentoval Putin podľa tlačovej agentúry Interfax reverzný tok plynovodu Jamal. Uviedol, že Nemecko radšej predáva ruský plyn do Poľska a na Ukrajinu, než aby znížilo tlak na prehriatom trhu.

Rusko obvinenia z toho, že používa plyn ako politickú zbraň, odmieta. Tvrdí, že plní všetky kontrakty, čo potvrdili aj niektoré firmy. Ruský vicepremiér Alexander Novak uviedol, že Európa sa odkladom spustenia prevádzky Nord Stream 2 sama pripravuje o dodatočné dodávky plynu.

„Podľa môjho názoru majú európski spotrebitelia veľký záujem o to, aby sa tento projekt dostal do prevádzky, pričom firmy, ktoré sa na ňom podieľajú, by mohli v rámci dlhodobých vzťahov predložiť dodatočné požiadavky na dodávky plynu cez tento nový plynovod,“ povedal Novak.

Európski lídri podľa Novaka urobili chybu, že zredukovali využívanie dlhodobých kontraktov v prospech spotového trhu, na ktorom sú ceny volatilnejšie: „Krajiny, ktoré dostávajú plyn cez dlhodobé kontrakty, ho majú oveľa lacnejší.“