Úvod Politika Putin: Rusko chystá odvetu za protiraketový štít, otázka Krymu je navždy uzatvorená

Putin: Rusko chystá odvetu za protiraketový štít, otázka Krymu je navždy uzatvorená

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Moskva bude musieť reagovať na americký protiraketový štít odvetným opatrením.

Poľsko a Rumunsko zároveň varoval pred tým, že by sa mohli ocitnúť v hľadáčiku ruských rakiet, keďže sa na ich území sa postupne aktivuje systém protiraketovej obrany NATO, ktorý Moskva vníma ako hrozbu pre svoju bezpečnosť. Putin svoje doposiaľ najostrejšie slová na adresu amerického protiraketového štítu vyslovil počas dvojdňovej návštevy v Grécku.

„Ak ešte včera ľudia žijúci v týchto oblastiach Rumunska jednoducho nevedeli, čo to znamená byť v hľadáčiku, tak dnes budeme nútení vykonať určité opatrenia na zaistenie našej bezpečnosti,“ povedal Putin na spoločnej tlačovej konferencii s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom. „Rovnako to platí aj v prípade Poľska,“ dodal.

Reprodukcia: archív
Vizualizácia systému protiraketovej obrany NATO. (Reprodukcia: archív)

O aké konkrétne opatrenia by išlo už Putin nespresnil. Uviedol však, že Rusko nie je v tejto veci iniciátorom, ale len reaguje na kroky, ktoré už podnikol Washington.

Veľmi jasne sa Putin na tlačovej konferencii vyjadril ohľadne Krymského polostrova, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014. „Pokiaľ ide o Krym, považujeme túto otázku za navždy uzatvorenú. Rusko nebude viesť o tejto téme s nikým nijaké diskusie,“ uviedol šéf Kremľa.

Dotkol sa tiež otázky napätých vzťahov s Ankarou, ktoré sa vyhrotili po tom, ako vlani 24. novembra turecká stíhačka F-16 zostrelila pri hraniciach so Sýriou ruský bombardér Su-24. Putin uviedol, že je pripravený o obnove týchto vzťahov uvažovať, iniciatíva by však musela vzísť zo strany Ankary a tomu podľa jeho slov zatiaľ nič nenasvedčuje.

2 komentárov

  1. lenže, oni v tých sprostých proamerických kotrbách si to nechcu uvedomovať, týmto krokom však poškodzujú záujmy svojich občanov a celej Európy, debily sprostý, už by sa mali konečne Američania vyhnať z Európy a z celého sveta, lebo len zle všade robia…

Comments are closed.