Úvod Politika Putin s Merkelovou potvrdili diametrálne odlišný pohľad na Ukrajinu

Putin s Merkelovou potvrdili diametrálne odlišný pohľad na Ukrajinu

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin sa v čiernomorskom letovisku Soči stretol s Angelou Merkelovou. Nemecká kancelárka zavítala do krajiny po dvojročnej prestávke. Stretnutie prebehlo v čase naštrbených vzťahov medzi Moskvou a Berlínom pre konflikt v Sýrii a znovupripojenie Krymu k Rusku. Práve Berlín vystupoval ako hlavná sila v procese uvaľovania sankcií Európskej únie na Moskvu v reakcii na pričlenenie polostrova k ruskému územiu.

Oficiálnym cieľom rozhovoru bola príprava samitu G20, ktorý sa bude konať v júli v Hamburgu. Tejto témy sa však lídri dotkli len okrajovo. Oveľa viac času venovali vážnejším otázkam, ktoré ich stále rozdeľujú.

Jednoznačnú zhodu pritom našli v dôležitosti dodržania minských dohôd, ktorými Západ podmieňuje zrušenie protiruských sankcií. V centre ich pozornosti bola Ukrajina. Stihli si však vymeniť názory aj na situáciu v Sýrii, zločiny v kyberpriestore či problematiku vzájomného obchodovania.

Ich pohľad na príčinu negatívneho vývoja udalostí na Ukrajine je diametrálne odlišný. Ruský prezident považuje za začiatok krízy štátny prevrat, podľa kancelárky však súčasná ukrajinská vláda prišla k moci zákonným spôsobom. Merkelová si nastolenie poriadku na Ukrajine predstavuje tak, že Kyjev dostane pod kontrolu celé územie krajiny, podľa Putina je dôležitý dialóg vlády s predstaviteľmi odštiepeneckých republík.

Kyjev podľa neho robí závažné chyby: premárnil šancu na realizáciu minských dohôd, zaviedol blokádu Donbasu, oslabuje hrivnu. Práve preto sú obyvatelia nútení hľadať inú alternatívu, čo vyústilo do zámeru Donbasu a Luhanska prejsť na rubeľ ako hlavnú menu.

Svetové spoločenstvo by nemalo zabúdať na udalosti v Odese z mája 2014, keď „ukrajinskí nacionalisti zahnali bezbranných ľudí do domu odborov a zaživa ich upálili“, pričom vinníci dodnes nie sú potrestaní. Merkelová na Putinove slová nijako nereagovala. Zato sa však zastala sexuálnych menšín v Čečensku a svedkov Jehovových, ktorých najvyšší súd v Rusku nedávno zaradil medzi extrémistov.

Bez ohľadu na vyostrené vzťahy má Moskva podľa Putinových slov záujem o spoluprácu s Berlínom. Ich vzťahy sa však musia zakladať na vzájomnej výhodnosti, úcte, rovnoprávnosti a ohľade na záujmy toho druhého.

Foto: archív
Foto: archív