Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin s Orbánom sa dohodli na zvýšení dodávok zemného plynu pre Maďarsko....

Putin s Orbánom sa dohodli na zvýšení dodávok zemného plynu pre Maďarsko. Hovorili aj o NATO

Vladimir Putin a Viktor Orbán. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin rokoval v Moskve päť hodín s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom. Putin na mediálnom brífingu informoval, že hovorili o vzťahoch Európskej únie s Ruskom, o ľudských právach, o základných právach národnostných menšín, ale aj o reakciách Spojených štátov a NATO na bezpečnostné záruky, pričom ale požiadavky Ruska nie sú zohľadnené.

Orbán, ktorý sa od prevzatia moci v roku 2010 s Putinom stretol po dvanástykrát, pripomenul, že výsledkom spolupráce s ruským prezidentom je skutočnosť, že proti ochoreniu COVID-19 mohli zaočkovať 900.000 Maďarov ruskou vakcínou Sputnik V.

Premiér vyzdvihol Putinov sľub, že sa môžu začať rokovania o zvýšení dodávok zemného plynu z Ruska o jednu miliardu kubických metrov. „Hovorili sme aj o povoľovacom procese projektu rozšírenia atómovej elektrárne v Paksi,“ citovala Orbána komerčná televízia ATV.

Maďarský premiér podotkol, že stredná Európa vždy doplatila na konflikty Východu a Západu, preto má tento región záujem na mierovom usporiadaní konfliktov. Putin potvrdil, že s Orbánom hovorili aj o situácii na Ukrajine, o ľudských právach, a ruský prezident vykreslil obavy svojej krajiny v súvislosti so Severoatlantickou alianciou.

Okrem toho témou schôdzky bol podľa jeho slov aj vývoj vzťahov Ruska s EÚ. Maďarsko označila ruská hlava štátu za dôležitého partnera v Európe. „Sme otvorení k ďalšej spolupráci v oblasti exportu zemného plynu,“ dodal Putin, podľa ktorého hovorili tiež o spolupráci v oblasti výroby železničných vozňov či v zdravotníctve.