Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin sa možno znovu stane prezidentom. Ruskí poslanci schválili návrh na zmenu...

Putin sa možno znovu stane prezidentom. Ruskí poslanci schválili návrh na zmenu ústavy

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruskí poslanci v pomere 380 k 43 hlasom schválili návrh poslankyne za vládnu stranu Jednotné Rusko Valentiny Tereškovovej, ktorý by umožnil Vladimirovi Putinovi po tretí raz kandidovať na prezidenta. Ústavné zmeny musia schváliť občania v referende aj ústavný súd.

Ruská ústava umožňuje prezidentovi byť v úrade dve po sebe nasledujúce šesťročné obdobia. Bývalá kozmonautka Tereškovová presadzuje, aby sa zrušil zákaz opakovaných kandidatúr na prezidentskú funkciu.

„Nejde o Putina, ale o nás, o občanov a budúcnosť našej krajiny. Prečo chytráčiť, budovať nejaké umelé konštrukcie. Musíme robiť všetko čestne, otvorene a verejne,“ vyhlásila s tým, že nevie, či vôbec bude Putin vo voľbách v roku 2024 kandidovať.

„Samotná existencia takej možnosti predstavuje pre súčasného prezidenta vzhľadom na jeho najvyššiu autoritu pre našu spoločnosť stabilizujúci faktor,“ dodala. Pre ústavný zákaz sa Putin po prvých dvoch obdobiach na čele štátu stal v roku 2008 premiérom a v prezidentskej funkcii ho na štyri roky vystriedal Dmitrij Medvedev.

Do Kremľa sa vrátil na jar 2012, pričom medzitým novela ústavy predĺžila prezidentský mandát zo štyroch na šesť rokov. Putinovi sa súčasný mandát skončí v roku 2024. Pred poslancami nevylúčil, že by znovu kandidoval. Zdôraznil však, že zmenu musia schváliť občania v referende aj ústavný súd.