Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin sa na veľkej tlačovke vyjadril aj k vzťahom s USA

Putin sa na veľkej tlačovke vyjadril aj k vzťahom s USA

Foto: archív

Nielen v Rusku, ale aj v mnohých iných krajinách komentujú nedávnu veľkú tlačovú konferenciu ruského prezidenta Vladimira Putina. Ako každý rok v decembri, aj tentoraz odpovedal na množstvo otázok domácich a zahraničných novinárov a prezentoval súčasnú situáciu v Rusku, ruskú vnútornú a zahraničnú politiku.

Vyjadril sa aj k problematike amerických sankcií a impeachmentu Donalda Trumpa: „Senát sotva pristúpi k odvolaniu prezidenta na základe vymyslených dôvodov. Ide o pokračovanie politického boja. Kongresmani nenesú zodpovednosť za realizáciu rozhodnutí o sankciách. Chápeme celkový prístup.

Američania budú s nami spolupracovať tam, kde je to pre nich výhodné, a budú robiť prekážky tam, kde z toho pre nich neplynú nijaké výhody. My budeme postupovať rovnako. Chcú pomôcť Ukrajine? Tak prečo jej nedajú peniaze? Chcú vyvážať guľatinu? Čoskoro v Karpatoch zostanú len holé skaly! Predávať pôdu! Pre Ukrajincov je pôda posvätná.

Preto opozícia teraz útočí na Zelenského. Lenže USA chcú, aby si Ukrajina plnila svoj rozpočet na ruský účet. Ale my máme záujem na udržiavaní vzťahov so Spojenými štátmi bez ohľadu na to, kto je pánom Bieleho domu, a bez ohľadu na zloženie Kongresu.

Hlavným cieľom našej spolupráce je globálna bezpečnosť. Dohodu o znížení počtu strategických zbraní START III sme ochotní jednoducho predĺžiť, nech zmluvu pošlú poštou, my ju podpíšeme a pošleme naspäť. Ale ak nebude START III, nič na svete nezabráni pretekom v zbrojení.“