Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin sa stretol s novým turkménskym prezidentom. Hosťa privítal objatím

Putin sa stretol s novým turkménskym prezidentom. Hosťa privítal objatím

Vladimir Putin a Serdar Berdymuchamedov. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin sa v Moskve stretol s novým turkménskym prezidentom Serdarom Berdymuchamedovom. Počas prijatia v Kremli turkménska hlava štátu vyzvala na silnejšie vzťahy medzi Ašchabadom a Moskvou, ktorú označila za strategického partnera.

Stretnutie sa uskutočnilo v čase, keď Putin hľadá nové trhy a verí, že sa mu podarí posilniť väzby s africkými a ázijskými krajinami, keďže Západ uvalil na Rusko bezprecedentné sankcie v súvislosti s jeho vojenskou intervenciou na Ukrajine.

Pre štyridsaťročného Berdymuchamedova, ktorý je prezidentom iba od marca, to bola prvá zahraničná cesta. Berdymuchamedov prevzal moc nad touto stredoázijskou krajinou bohatou na energetické zdroje od svojho otca Gurbangulyho Berdymuchamedova, ktorý po vyše pätnástich rokoch odstúpil z funkcie hlavy štátu.

„Naše bilaterálne vzťahy sú na vzostupe. Naše krajiny majú dostatočný potenciál na posilnenie vzájomného obchodu a investícií,“ vyhlásil Berdymuchamedov po rokovaniach s Putinom, pričom zdôraznil najmä ich vyváženosť a otvorenosť.

Berdymuchamedov vyjadril presvedčenie, že „toto stretnutie bude významným impulzom pre strategické partnerstvo“ medzi Ruskom a Turkménskom. Putin, ktorý svojho hosťa privítal objatím, ocenil rozhovory ako „podstatné“. Podľa neho sa uskutočnili v pracovnej a priateľskej atmosfére.

Putin udelil Berdymuchamedovi Rad priateľstva, jedno z najvyšších ruských štátnych vyznamenaní. Obaja lídri tiež podpísali spoločné vyhlásenie o posilnení vzťahov medzi Turkménskom a Ruskou federáciou.