Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Kooperácia medzi Moskvou a Pekingom je dôležitá pre stabilizáciu medzinárodnej situácie

Putin: Kooperácia medzi Moskvou a Pekingom je dôležitá pre stabilizáciu medzinárodnej situácie

Wang I a Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin označil kooperáciu medzi Moskvou a Pekingom za dôležitú pre stabilizáciu medzinárodnej situácie. Povedal to počas stretnutia s vedúcim ústrednej komisie Komunistickej strany Číny pre zahraničné vzťahy Wang Im v Moskve.

„Spolupráca medzi Čínou a Ruskom na celosvetovej scéne je veľmi dôležitá na stabilizáciu medzinárodnej situácie,“ povedal ruský prezident po stretnutí. Vzťahy oboch krajín sa podľa Putina vyvíjajú dobre a tento rok by mohli dosiahnuť novú úroveň v oblasti obchodu.

Ruský prezident tiež uviedol, že očakáva návštevu čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga. Wang I prostredníctvom tlmočníka prisľúbil, že vzťahy medzi Čínou a Ruskom nepodľahnú tlaku ďalších krajín. Peking a Moskva sú podľa jeho slov pripravené prehĺbiť strategickú spoluprácu.

Wang I sa stretol aj s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Počas rokovania vyjadril odhodlanie Ruska a Číny k podpore „multi-polárneho“ sveta bez hegemónií. Pokračoval, že je odhodlaný pracovať na posilnení a prehĺbení vzťahov medzi Moskvou a Pekingom, a očakáva, že v stredu budú uzavreté nové dohody.

Vysokopostavený čínsky predstaviteľ tiež uviedol, že „pod strategickým vedením Si Ťin-Pchinga a Vladimira Putina“ budú vzťahy medzi Čínskou ľudovou republikou a Ruskou federáciou aj naďalej fungovať na najvyššej úrovni.