Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin udelil ruské občianstvo americkému whistleblowerovi Edwardovi Snowdenovi

Putin udelil ruské občianstvo americkému whistleblowerovi Edwardovi Snowdenovi

Edward Snowden. (Foto: archív)

Rusko zmiernilo svoj prísny zákon o štátnom občianstve a umožnilo žiadateľom získať ruský pas bez toho, aby sa museli vzdať svojho pôvodného občianstva. Prezident Vladimir Putin podpísal výnos, ktorým udelil ruské občianstvo bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi.

Americký whistleblower a bývalý spolupracovník Národnej bezpečnostnej agentúry v novembri 2020 vyhlásil, že požiada o ruské občianstvo s tým, že si plánuje ponechať aj americké. Snowden je jedným zo 72 cudzincov, ktorí získali ruské občianstvo. On ani Kremeľ sa k tejto záležitosti zatiaľ nevyjadrili.

Snowden v roku 2013 spôsobil obrovský rozruch zverejnením tajných dokumentov odhaľujúcich množstvo sledovacích operácii, ktoré vykonával Úrad pre národnú bezpečnosť. Materiály o sledovacích programoch amerických a britských tajných služieb na internete poskytol denníkom Washington Post a The Guardian.

Najskôr sa krátko ukrýval v Hongkongu, neskôr sa presunul do Moskvy a požiadal tam o azyl. V roku 2020 získal právo na trvalý pobyt v Rusku, čím sa dostal o krok bližšie k získaniu občianstva.

Snowdenov právnik Anatolij Kučerena uviedol pre ruské médiá, že o ruské občianstvo sa chystá požiadať aj Snowdenova manželka Lindsay Millsová. Ich spoločná dcéra sa už narodila v Rusku a má ruský pas.

Snowden svojho času povedal, že on a Millsová „zostanú Američanmi a budú v rámci výchovy vštepovať svojmu synovi hodnoty Ameriky, ktorú milujú – vrátane slobody voľne prejaviť svoj názor“. Dodal, že by sa rád vrátil do USA, ale iba v prípade, že by mu zaručili spravodlivý proces pre obvinenia zo špionáže.

Vladimir Putin na margo Snowdenovho prípadu v roku 2017 uviedol, že zverejnenie tajných amerických dokumentov nebolo správne. Snowden však podľa neho nie je zradca. V USA je obvinený z porušenia zákona o špionáži a v prípade usvedčenia mu hrozí 30 rokov väzenia.

Americké úrady Snowdena považujú za zradcu, ktorý závažným spôsobom ohrozil národnú bezpečnosť. Jeho čin však vyvolal diskusiu o zákonnosti niektorých programov Národnej bezpečnostnej agentúry, otázkach súkromia a zasahovaní do vnútorných záležitostí cudzích štátov. Bývalý americký prezident Donald Trump v auguste roku 2020 uviedol, že zvažuje udeliť Snowdenovi milosť.