Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin v kabíne rušňovodiča otvoril trať na Krym

Putin v kabíne rušňovodiča otvoril trať na Krym

Foto: archív

Prepravu po železničnej trati na moste medzi Ruskom a polostrovom Krym 23. decembra osobne spustil prezident Vladimir Putin. Pri tejto príležitosti zasadol do kabíny rušňovodiča v spoji s tromi vagónmi, vypravenom z krymského prístavu Kerč do stanice Taman.

Putinovu jazdu vysielala v priamom prenose, podobne ako vlani 15. mája, keď za volantom oranžového kamiónu otváral cestnú časť Krymského mosta, „najdlhšieho v Rusku aj v Európe“. Teraz sa prezidentovi zdalo železničné spojenie hladšie ako cestné. „Je to zamatová cesta,“ poznamenala televízia o trati položenej na 19 kilometrov dlhom moste.

Prvý bežný vlak s cestujúcimi, ktorý cez most prejde, vyrazil 23. decembra popoludní z Petrohradu. Rýchlik z Moskvy má nasledovať o deň neskôr. „Na Krym sa predalo už viac ako 57-tisíc cestovných lístkov,“ oznámil pri slávnostnom vypravení prvého vlaku riaditeľ ruskej dopravnej spoločnosti Alexander Ganov s ​​tým, že ide o lístky predávané až 60 dní pred odchodom.

Predpredaj sa začal 8. novembra. „Spočiatku sme predávali každú minútu tri lístky,“ dodal Ganov. Prvý vlak, vypravený z petrohradskej Moskovskej stanice, má 17 vagónov s 530 cestujúcimi. Cez most má prejsť v noci z utorka na stredu. Do Sevastopola dorazí po 43 hodinách a 25 minútach ráno 25. decembra. Cena lístka je najmenej 3 500 rubľov (50 eur). Spiatočný lístok zo Simferopola do Moskvy má stáť najmenej 2 966 rubľov. V pláne sú vlaky na Krym z celkovo 11 ruských miest.

Most stál podľa odhadov 228 miliárd rubľov (3,3 miliardy eur). Vzhľadom na problematické spojenie lodnými trajektmi, ktoré narušovali časté búrky v Kerčskom prielive, začalo Rusko v roku 2016 stavať most, vedúci z Tamanského polostrova na Kerčský polostrov. Nákladné vlaky majú začať most využívať od leta budúceho roka.

Foto: archív