Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin v prejave na Červenom námestí: Ponúkali sme Západu dohodu, krajiny NATO...

Putin v prejave na Červenom námestí: Ponúkali sme Západu dohodu, krajiny NATO nás nechceli počuť

Vladimir Putin. (Reprofoto: internet)

Ruský prezident Vladimir Putin v prejave na vojenskej prehliadke na Červenom námestí v Moskve pri príležitosti 77. výročia skončenia Veľkej vlasteneckej vojny vyhlásil, že ruská vojenská operácia na Ukrajine bola správnym rozhodnutím.

Putin okrem iného spomínal na hrdinov Veľkej vlasteneckej vojny a vysvetľoval dôvody vojenskej operácie v Donbase. V radoch vojakov zhromaždených na Červenom námestí boli aj účastníci špeciálnej vojenskej operácie, ktorú Rusko začalo proti Ukrajine 24. februára. Putin o nich povedal, že bojujú za ľudí v Donbase a bezpečnosť vlasti.

Tisíckam vojakov zhromaždených na moskovskom Červenom námestí Putin povedal, že ruské sily na Ukrajine pokračujú v boji proti nacizmu, a zdôraznil, že je dôležité „urobiť všetko pre to, aby sa hrôzy globálnej vojny neopakovala”.

Moskva podľa ruského prezidenta napriek všetkým nezhodám v medzinárodných vzťahoch vždy presadzovala vytvorenie systému rovnakej a nedeliteľnej bezpečnosti a ponúkala západným krajinám dohodu o bezpečnostných zárukách.

Foto: archív

Snahy Ruska o kompromis v bezpečnostných otázkach však boli márne, dodal. „Krajiny NATO nás nechceli počuť. To znamená, že v skutočnosti mali celkom iné plány,“ pokračoval Putin.

Dodal, že „pri hraniciach Ruska sa vytvárala bezprostredná hrozba, pripravoval sa útok, aj na ruský Krym“. Povedal tiež, že Kyjev hovoril o možnom získaní jadrových zbraní, čo bolo pre Rusko neprijateľné. Poukázal i na to, že Severoatlantická aliancia sa začala aktívne etablovať na územiach susediacich s Ruskom.

Putin svoj prejav prerušil, keď vyhlásil minútu ticha za padlých vo Veľkej vlasteneckej vojne. Na záver svojho prejavu avizoval, že podpíše výnos o podpore detí vojakov padlých počas prebiehajúcej tzv. vojenskej operácie na Ukrajine.

Slávnostné podujatie ku Dňu víťazstva nad Nemeckom v 2. svetovej vojnemoskovskom Červenom námestí vyvrcholilo slávnostnou vojenskou prehliadkou zhromaždených vojakov a vojenskej techniky.

Vojenská prehliadka v Moskve k 77. výročiu víťazstva nad fašistickým Nemeckom: