Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Víťazstvo bude naše ako v roku 1945

Putin: Víťazstvo bude naše ako v roku 1945

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin pri príležitosti 77. výročia porážky nacistického Nemecka vo Veľkej vlasteneckej vojne v telegramoch adresovaných najvyšším predstaviteľom Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky na východe Ukrajiny uviedol, že ruskí vojaci bojujú bok po boku, tak ako ich predkovia, za oslobodenie rodnej zeme od nacistov.

Putin zároveň vyjadril presvedčenie, že “tak ako v roku 1945 víťazstvo bude naše“. Podľa neho je nemysliteľné dopustiť návrat nacizmu, ktorý priniesol mnoho utrpenia ľudom z rôznych krajín.

“Je nevyhnutné uchovať a predať našim potomkom pravdu o udalostiach vojnových rokov, spoločných duchovných hodnotách a tradíciách bratského priateľstva,“ citovala Putina oficiálna stránka Kremľa. Ruský prezident zároveň vyjadril nádej, že nové generácie budú hodné pamiatky svojich otcov a starých otcov.

„Nanešťastie dnes nacizmus opäť dvíha hlavu a pokúša sa presadiť svoje barbarské a neľudské zvyklosti. Našou svätou povinnosťou je zabrániť ideologickým nástupcom tých, ktorí boli porazení vo Veľkej vlasteneckej vojne, aby sa pomstili,“ pokračoval Putin, ktorý zablahoželal ku Dňu víťazstva aj veteránom 2. svetovej vojny.

Najvyšší predstaviteľ Ruskej federácie zároveň zaželal obyvateľom Ukrajiny spravodlivú a mierovú budúcnosť. Podľa Ruska je súčasná vojna na Ukrajine špeciálnou operáciou, ktorej cieľom je odzbrojiť Ukrajinu, zbaviť ju nacistov a protiruského nacionalizmu, ktorého vznik podnietil podľa Moskvy Západ.

Deň víťazstva – v Rusku sa oslavuje 9. mája – je jednou z najdôležitejších národných udalostí Ruska, počas ktorej si jeho obyvatelia pripomínajú obrovskú obeť, ktorú Sovietsky zväz priniesol vo vojne proti nacistickému Nemecku. Tá je v Rusku známa ako Veľká vlastenecká vojna.