Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin vyhlásil, že Rusko je pripravené napomôcť vývozu obilia z Ukrajiny

Putin vyhlásil, že Rusko je pripravené napomôcť vývozu obilia z Ukrajiny

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že jeho krajina je v koordinácii s Tureckom pripravená napomôcť vývozu obilia z ukrajinských prístavov. Podľa Kremľa to Putin uviedol v telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

“Vladimir Putin poukázal na pripravenosť ruskej strany uľahčiť nerušený námorný tranzit tovaru v koordinácii s tureckými partnermi. Týka sa to aj vývozu obilia z ukrajinských prístavov,“ píše sa vo vyhlásení Kremľa. Ukrajinské čiernomorské prístavy, ktoré majú kľúčový význam pre vývoz obilia, od začiatku invázie blokuje ruské námorníctvo.

Putin podľa Kremľa diskutoval s Erdoganom aj o zabezpečení bezpečnej námornej plavby v Čiernom a Azovskom mori a odstránení mín, ktoré sa nachádzajú v tamojších vodách. Ruská hlava štátu zopakovala, že Rusko je v prípade zrušenia sankcií pripravené vyviezť do zahraničia veľké množstvá hnojív a potravín.

Ruský a ukrajinský vývoz pšenice tvorí 29 percent celosvetového exportu tejto komodity, ktorá sa väčšinou preváža loďami cez Čierne more. Majú tiež zhruba 80-percetný podiel na celosvetovom exporte slnečnicového oleja. Ukrajina je tiež významným exportérom kukurice.