Úvod Politika Putin: Západné sankcie škodia viac EÚ než Rusku

Putin: Západné sankcie škodia viac EÚ než Rusku

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Európska únia predĺžila o ďalší rok protiruské sankcie. Urobila tak v čase, keď sa v Bruseli schádzali na samite lídri členských krajín. Reštrikcie by tak najnovšie mali platiť do 23. júna 2020.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že tieto opatrenia spôsobili väčšie škody eurobloku: „Reštrikcie Západu stáli Rusko od roku 2014 – v podobe stratených príležitostí – 50 miliárd dolárov, zatiaľ čo Európska únia prišla o 240 miliárd dolárov.“ Dodal, že Spojené štáty prišli pre sankcie približne o 17 miliárd dolárov.

Západné štáty začali zavádzať sériu opatrení proti Rusku po tom, ako sa v roku 2014 Krym vrátil pod jeho správu. Vyvolalo to najvážnejšiu krízu medzi Ruskom a Západom od skončenia studenej vojny pred viac ako 20 rokmi, ako aj zvýšenie napätia medzi Moskvou a Kyjevom.

Moskva na sankcie reagovala protiopatreniami. Na otázku, či sa Rusko so všetkými štátmi pomerí a aký to bude mať vplyv na ekonomiku, Putin lakonicky odpovedal: „My sme sa predsa s nikým nepohádali.“

Pokiaľ ide o konflikt na Ukrajine, Putin ubezpečil, že vedenie krajiny sa zaoberá otázkou výmeny zajatcov. Podľa jeho slov sa  diskutuje aj o možnostiach prepustenia ukrajinských námorníkov, ktorí boli zadržaní vlani na jeseň počas incidentu v Kerčskom prielive. Tento problém by sa mal riešiť komplexne, poznamenal prezident.