Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin Západu: Zrušte sankcie proti Minsku, ukrajinské obilie sa môže vyvážať cez...

Putin Západu: Zrušte sankcie proti Minsku, ukrajinské obilie sa môže vyvážať cez Bielorusko

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore pre ruskú televíziu navrhol, že ak budú zrušené sankcie proti Minsku, ukrajinské obilie by mohlo byť vyvážané cez Bielorusko. Dodal, že tvrdenia o blokáde ukrajinských prístavov Ruskom sú zavádzaním krajín Západu, ktoré sa snažia zakryť svoje politické chyby.

Putin tiež pripustil, že ukrajinské obilie môže byť vyvážané aj cez ukrajinské prístavy v Mariupole a Berďansku, ktoré kontroluje Rusko, ale aj cez prístav v Odese, ktorý kontroluje Kyjev, musí však byť odmínovaný. Rusko by umožnilo lodiam bezpečný prechod, sľúbil ruský prezident.

Obilie by sa podľa Putina mohlo prepravovať aj po Dunaji cez Rumunsko či Maďarsko. Doplnil, že situácia na svetovom potravinovom trhu sa bude zhoršovať pre britské a americké sankcie na ruské hnojivá.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vyhlásil, že Bielorusko je pripravené umožniť tranzit ukrajinského obilia do nemeckých, poľských, pobaltských, alebo ruských prístavov cez svoje územie. Minsk však požaduje, aby z týchto prístavov mohli byť vyvážané aj bieloruské produkty.

Ukrajina patrí k najväčším producentom obilia na svete. Vývoz cez ukrajinské prístavy sa však v dôsledku vojny zastavil. Kyjev tvrdí, že v ukrajinských prístavoch sa momentálne nachádza 22 miliónov ton obilia.