Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin a Zelenskyj sa na samite o Ukrajine zhodli aj na prímerí

Putin a Zelenskyj sa na samite o Ukrajine zhodli aj na prímerí

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že jeho prvé dvojstranné rozhovory s ukrajinským lídrom Volodymyrom Zelenským, ktoré sa konali v Paríži, dopadli dobre. „Dobre, som spokojný,“ odpovedal ruský prezident na otázku novinárov, ako dopadlo stretnutie.

Rokovania hodnotila pozitívne aj tlačová tajomníčka ukrajinského prezidenta Julija Mendeľová, ktorá ich označila ako úspešné: „Nech sa už píše čokoľvek, väčšina týchto správ je nepravdivých. V skutočnosti boli tieto rozhovory veľmi úspešné.“

Lídri normandskej štvorky sa podľa nej nevenovali otázke Krymu, čo podľa nej zatiaľ nie je ani plánované. Riaditeľ ukrajinského energetického podniku Naftogaz Jurij Vitrenko medzitým uviedol, že delegácie Ukrajiny a Ruska sa v Paríži dohodli na pokračovaní rokovaní o dodávkach plynu.

Lídri Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka sa v Paríži dohodli okrem iného na plnohodnotnom uplatnení prímeria medzi stranami východoukrajinského konfliktu do konca tohto roka. Podľa kancelárie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona k tejto dohode dospel Putin, zastupujúci proruské povstalecké skupiny, a jeho ukrajinský náprotivok Zelenskyj.

Účastníci samitu sa dohodli aj na rozsiahlej výmene zajatcov a ďalšom odsune síl z frontovej línie. Nasledujúce stretnutie prezidentov Putina, Zelenského, Macrona a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej so zameraním na riešenie konfliktu v Donbase sa má uskutočniť o štyri mesiace.