Úvod ZO ZAHRANIČIA Rada EÚ ani po 11 rokoch čakania neodobrila vstup Bulharska a Rumunska...

Rada EÚ ani po 11 rokoch čakania neodobrila vstup Bulharska a Rumunska do Schengenu

Foto: archív

Ministri vnútra členských krajín Európskej únie v Bruseli nedospeli k jednomyseľnému súhlasu so vstupom Bulharska a Rumunska do európskeho schengenského priestoru. Informáciu pre médiá potvrdila aj eurokomisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová, ktorá netajila sklamanie z hlasovania v Rade EÚ.

Krátko predtým sa členské krajiny jednomyseľne zhodli na tom, že Chorvátsko sa od 1. januára 2023 stane v poradí 27. členom schengenského priestoru. V prípade Bulharska a Rumunska už konsenzus nepanoval. Rakúsky minister vnútra Gerhard Karner po príchode do Bruselu oznámil, že Rakúsko bude vetovať vstup oboch uvedených krajín do Schengenu.

„Som sklamaná výsledkom pre Bulharsko a Rumunsko. Tieto dve krajiny si zaslúžia byť plnohodnotnými členmi Schengenu,“ povedala komisárka Johanssonová pred novinármi po ministerských rokovaniach. Zároveň dodala, že eurokomisia vynaloží ďalšie úsilie, aby sa obe krajiny do schengenskej zóny dostali v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.

Na otázku, či je šanca, že o otázke pristúpenia Rumunska a Bulharska do Schengenu budú na budúci týždeň rokovať premiéri a prezidenti počas samitu EÚ, Johanssonová odpovedala, že by bola prekvapená, keby sa tak stalo. Európska komisia aj Európsky parlament opakovane vyjadrili podporu Bulharsku a Rumunsku pre vstup do Schengenu, na čo obe krajiny čakajú už jedenásť rokov.

Rumunský premiér Nicolae Ciuca vyhlásil, že jeho vláda zariadila „stretnutia na najvyššej úrovni“ s predstaviteľmi Rakúska, aby zmiernila obavy Viedne. Zdôraznil, že cez Rumunsko nevedú migračné toky, „ktoré by vyvolávali obavy“.

Aj Rumunsko, aj Bulharsko v snahe zmierniť obavy niektorých členských krajín umožnili v posledných mesiacoch a týždňoch vyšetrovacie misie EÚ za účasti expertov, aby poukázali na to, ako sa niektoré kritizované veci zlepšili.