Úvod Politika Radikáli obsadili Ruské centrum vedy a kultúry v Kyjeve

Radikáli obsadili Ruské centrum vedy a kultúry v Kyjeve

Foto: archív

Skupina radikálnych predstaviteľov a prívržencov politickej strany Svoboda prekazila prezentáciu knihy známeho ukrajinského historika Petra Toločka Odkiaľ pochádza ruská zem. Toločko sa v nej pokúša nezaujato a najmä bez politizácie pozrieť na množstvo problémov, ktoré dnes vyvolávajú spory v ukrajinskej spoločnosti.

Približne 30 ľudí prišlo vo štvrtok 7. júla do budovy Ruského centra vedy a kultúry v Kyjeve ešte pred oficiálnym začiatkom akcie. Radikáli obsadili sálu na druhom poschodí, kde sa mala uskutočniť prezentácia, a odmietli priestory opustiť. Pracovníci centra ostali zablokovaní v budove spolu s nimi.

Podľa svedkov sa radikáli vyhrážali akademikovi Toločkovi fyzickým násilím, ale zaznievali aj protiruské heslá ako „Smrť Rusku, smrť okupantom!“ Výtržníci zničili všetky ruské propagačné materiály aj plagáty a snažili sa preniknúť do služobných priestorov. Skupinu viedol známy poslanec kyjevského mestského zastupiteľstva a bývalý poslanec Vrchnej rady Igor Mirošničenko.

Foto: archív
Foto: archív

Za posledné dva roky je to už tretí útok podobného charakteru na budovu ruského centra. Hoci polícia prišla na miesto činu pomerne rýchlo, napriek výpovediam svedkov odmietla udalosti kvalifikovať ako výtržníctvo a všetkých radikálov nechala odísť.

Je zjavné, že sa polícia obáva zasiahnuť nielen proti Svobode, ale proti akýmkoľvek výtržníkom, ktorí majú podporu súčasnej prozápadnej vlády v Kyjeve. Predstavitelia Ruského centra vedy a kultúry by však privítali, keby ich ozbrojené zložky dokázali ochrániť pred takýmito násilnými incidentmi. Podobné škandály podľa nich znižujú autoritu Ukrajiny.