Úvod Spoločnosť Radikálny islam v Európe šíria salafistickí imámovia

Radikálny islam v Európe šíria salafistickí imámovia

Foto: archív

Švajčiarsko je považované za krajinu, kde sa na rozdiel od Nemecka, Rakúska či Francúzska darí pomerne dobre integrovať moslimov a brániť šíreniu islamizmu. Nová kniha ľudskoprávnej aktivistky tuniského pôvodu Saidy Keller-Messahliovej Islamistische Drehscheibe Schweiz však ponúka trochu inú realitu.

Keller-Messahliová sa dlhodobo angažuje v oblasti ľudských práv a nielen pre tuniský pôvod je považovaná za expertku na islam. V knihe skúma islamistické podhubie vo Švajčiarsku a opisuje, akým spôsobom sú tunajšie mešity financované z pochybných zdrojov v zahraničí. „Hlavným cieľom donátorov je šíriť vo Švajčiarsku radikálnu formu islamu,“ konštatuje.

Za prvoradého šíriteľa radikálneho islamu nielen v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku považuje imámov. „Najmä sa tak deje v stovkách salafistických mešít, kde imámovia bez akéhokoľvek dozoru úradov týchto krajín pôsobia na mladých ľudí, ktorí sa potom často radikalizujú,“ tvrdí žena, ktorá v dôsledku svojej kritiky imámov a všeobecne celého islamu dostáva veľa vyhrážok smrťou a jej priatelia jej odporúčajú trvalú policajnú ochranu.

„Problémy s radikálnym islamom sa zhoršujú pre naivitu, pasivitu a nízku informovanosť politikov. Dlhodobo ignorujú zjavné problémy a situácia sa medzitým zhoršuje,“ konštatuje znalkyňa švajčiarskeho islamu, podľa ktorej zistení začína byť horúco najmä v regióne Bazilej.

V knihe okrem závažných zistení ponúka aj riešenie: „Úrady vo Švajčiarsku aj všade inde v Európe musia starostlivo sledovať dianie v mešitách a skúmať, z akých zdrojov sú financované. Ak konkrétny imám šíri nenávisť, mali by ho bezodkladne deportovať z krajiny.“

Keller-Messahliová v rámci prípravy na písanie knihy navštívila okrem množstva mešít aj väznice. V tamojších knižniciach objavila stovky kópií kníh s výrazne prodžihádistickým obsahom.

Foto: archív
Foto: archív

Šírenie islamizmu tam majú na svedomí imámovia, pracujúci ako väzenskí kapláni. „Keď som vedeniu väznice hovorila, že musí činnosť týchto imámov obmedziť, úplne vážne sa ma pýtali, či by to nebola diskriminácia,“ čuduje sa autorka knihy, podľa ktorej navyše v islame pozícia typu „väzenský kaplán“ neexistuje. „Imámovia majú dokonca prístup do škôl, kde učia podľa materiálov zo Saudskej Arábie alebo Turecka.“

„Ide im len o to, aby mohli zahaľovať dievčatá a oddeľovať ich v triedach od chlapcov. Výsledkom je sociálna segregácia, pohŕdanie ženami a vraždy zo cti. Situácia vo Švajčiarsku je vážna, ale politici súčasnú krízu odmietajú riešiť. Namiesto toho, aby sa snažili chrániť svoju krajinu pred islamským radikalizmom, bojujú za multikulturalizmus a ochranu menšín.“