Úvod ZO ZAHRANIČIA Rádio Slobodná Európa, ktoré dostalo od ruských úradov pokuty za 2,4 milióna...

Rádio Slobodná Európa, ktoré dostalo od ruských úradov pokuty za 2,4 milióna dolárov, žaluje Rusko v Štrasburgu

Foto: archív

Rozhlasová stanica Slobodná Európa (RFE/RL) podala žalobu proti ruskej vláde na Európskom súde pre ľudské práva so sídlom v Štrasburgu. Dôvodom sú rozhodnutia ruských úradov o tom, že táto stanica viackrát porušila zákon o tzv. zahraničných agentoch, za čo by mala zaplatiť pokuty vo výške viac než dva milióny dolárov.

Ruský orgán pre dozor nad médiami Roskomnadzor tvrdí, že RFE/RL od vlaňajšieho októbra porušilo uvedený zákon v najmenej 390 prípadoch. Rádio, ktoré je financované Spojenými štátmi, tak v Rusku čelí pokutám v celkovej výške 2,4 USD.

Vedenie stanice však tieto pokuty podľa vlastného vyjadrenia neplánuje zaplatiť. RFE/RL vo svojom podaní na Európsky súd pre ľudské práva odmieta svoje zaradenie medzi zahraničných agentov a obviňuje Rusko z porušovania slobody prejavu.

Zákon ukladá médiám, mimovládnym organizáciám a jednotlivcom, ktorí sú financovaní zo zahraničia, povinnosť zaregistrovať sa na ruskom ministerstve spravodlivosti ako zahraniční agenti. Rovnaké označenie musia uviesť aj pri svojom zverejňovanom obsahu, inak im hrozí pokuta.

RFE na svojom webe píše, že toto nariadenie spolu s peňažnými pokutami považuje za porušovanie slobody prejavu a slobody tlače, chránené Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Nálepku zahraničného agenta odmieta a zverejňovaný obsah ňou tiež neoznačuje.

Súd v Rusku minulý týždeň nariadil zmrazenie moskovských bankových účtov rádia. Úrady tiež podľa RFE/FL začali s procesom postupného zabavovania techniky a iného vybavenia z moskovskej redakcie rádia.

Ruské ministerstvo spravodlivosti nedávno zaradilo na svoj zoznam zahraničných agentov aj spravodajský internetový portál Meduza, ktorý je registrovaný v Lotyšsku, a portál VTimes, ktorý je podporovaný holandskou nadáciou, informovala RFE/RL.