Úvod Politika Rajtárovho asistenta Rybaniča súd uznal za vinného

Rajtárovho asistenta Rybaniča súd uznal za vinného

Poslanec Jozef Rajtár (v popredí) so svojím parlamentným asistentom Filipom Rybaničom. (Foto: archív)

Asistenta poslanca NR SR Jozefa Rajtára (SaS) Filipa Rybaniča Okresný súd Bratislava V uznal za vinného z trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Samosudkyňa mu zároveň uložila trest odňatia slobody na tri roky s podmienečným odkladom na päť rokov s probačným dohľadom. Zároveň sa má ospravedlniť poškodenému exministrovi Robertovi Kaliňákovi. Rozsudok ešte nie je právoplatný.

Rybanič si podľa obžaloby ako zamestnanec Tatra banky nezákonne pozrel v banke účty vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka a bývalého ministra dopravy Jána Počiatka. Podľa prokuratúry sa tým dopustil spomenutého skutku, a to závažnejším spôsobom, za ktorý hrozí trestná sadzba tri roky až osem rokov väzenia.

Závažnejším spôsobom konania sa v tomto prípade rozumie “porušenie dôležitej povinnosti vyplývajúcej z páchateľovho zamestnania, postavenia alebo funkcie, alebo uloženej mu podľa zákona”. Po jeho obvinení opozícia kritizovala, že v tomto prípade polícia konala veľmi rýchlo, na rozdiel od iných prípadov, v ktorých sú podozriví predstavitelia vládnej moci. Prípad sa na súde pre zachovanie bankového tajomstva pojednával s vylúčením verejnosti.