Úvod ZO ZAHRANIČIA Rakúšania majú od februára čeliť povinnosti zaočkovať sa experimentálnymi vakcínami 

Rakúšania majú od februára čeliť povinnosti zaočkovať sa experimentálnymi vakcínami 

Foto: archív

Rakúšania majú od februára čeliť povinnosti stať sa súčasťou experimentu hromadného očkovania narýchlo vyvinutými, zatiaľ iba podmienečne schválenými vakcínami, ktoré podliehajú utajeniu, nemajú skončenú tretiu fázu klinického skúšania a v nespočetných prípadoch mali dokázateľné vedľajšie účinky i s následkom úmrtia.

Povinné očkovanie proti koronavírusu experimentálnou vakcínou sa bude v Rakúsku od februára budúceho roka vzťahovať na všetky osoby s trvalým pobytom v krajine vo veku od 14 rokov. Oznámili to minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein a ministerka pre ústavu Karoline Edtstadlerová.

Výnimka z povinnej vakcinácie bude platiť pre tehotné ženy a tých, ktorí sa so zdravotných dôvodov nemôžu dať očkovať, spresnil Mückstein na spoločnom mediálnom brífingu s Edtstadlerovou. Pre uplatnenie výnimky bude potrebné lekárske potvrdenie, zdôraznil.

Rakúsky minister zdravotníctva zároveň zdôraznil, že očkovanie sa „výslovne odporúča“ aj pre tehotné. Štvrťročne sa budú uskutočňovať tzv. „očkovacie lehoty“, v rámci ktorých sa budú musieť dať zaočkovať všetky osoby, na ktoré sa povinná vakcinácia vzťahuje; alebo odovzdať odôvodnenie na výnimku z očkovania. Prvým konečným termínom na zaočkovanie bude 15. marec 2022, uviedol Mückstein.

Tým, ktorí sa nezaregistrujú, hrozia peňažné pokuty – v riadnom konaní do výšky až 3600 eur, pričom sa bude brať do úvahy aj finančná situácia. Okrem toho môže prebehnúť aj tzv. skrátené konanie v prípade pokuty do výšky 600 eur.

Nezaočkovaní budú potom štvrťročne vyzývaní k tomu, aby prijali vakcínu, alebo predložili doklad o výnimke. „Ak sa tak nestane, pokuty sa budú udeľovať štvrťročne,“ podotkol Mückstein. Platnosť zákona by podľa predpokladov mohla vypršať koncom januára 2024.