Úvod ZO ZAHRANIČIA Rakúska ministerka odstúpila pre podozrenie z plagiátorstva

Rakúska ministerka odstúpila pre podozrenie z plagiátorstva

Christine Aschbacherová. (Foto: archív)

Rakúska ministerka práce a rodiny Christine Aschbacherová podala demisiu. Stalo sa tak po zverejnení podozrení z plagiátorstva, ktorého sa údajne dopustila pri písaní svojej diplomovej a dizertačnej práce.

Politička vo vyhlásení uviedla, že svoje práce vždy písala podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a dôverovala hodnoteniu renomovaných profesorov. Dodala, že odstupuje, aby chránila svoju rodinu pred „nepriateľstvom, politickou agitáciou a urážkami“.

Kauza vypukla, keď známy rakúsky odborník na plagiátorstvo Stefan Weber začal zverejňovať analýzy Aschbacherovej akademických prác v sérii blogov a rozhovorov. Weber deklaroval, že Aschbacherová časť svojej diplomovej práce z ekonomickej vysokej školy vo Wiener Neustadte stiahla zo zdrojov, ktoré nie sú správne citované.

Týka sa to aj záverov, ktoré mali byť sumarizáciou autorkinej samostatnej práce. Weber použil program na detekciu plagiátov aj v prípade Aschbacherovej dizertačnej práce o manažmente v inovatívnych podnikoch, ktorú odovzdala minulý rok na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.

Weber zistil, že viac ako pätina textu je plagiátom. V tomto prípade kritici okrem iného tvrdili, že táto práca je obsahovo veľmi povrchná a napísaná kostrbatou nemčinou. Po týchto odhaleniach žiadala opozícia v Rakúsku Aschbacherovej demisiu. Na kauzu už zareagovala aj STU. Vyhlásila, že dôsledne preverí pochybnosti o dizertačnej práci rakúskej ministerky.