Úvod ZO ZAHRANIČIA Rakúska obec Fucking sa rozhodla pre zmenu názvu

Rakúska obec Fucking sa rozhodla pre zmenu názvu

Foto: archív

Na mape Rakúska príde od 1. januára k zmene v názve obce Fucking, ktorá leží asi 350 kilometrov západne od Viedne a pre význam slova „fucking“ v angličtine sa stala vyhľadávaným cieľom turistov, najmä tých po anglicky hovoriacich.

O zmene názvu rozhodlo obecné zastupiteľstvo. Zmena nastane 1. januára, keď sa názov obce zmení na Fugging, informovala a obec médiá. Terajší názov sa datuje do 11. storočia, ale miestni obyvatelia už stratili trpezlivosť so zvyšujúcim sa počtom zväčša anglicky hovoriacich turistov.

Tí do obce prichádzajú a dávajú si záležať na tom, aby mali vo fotoalbume či na sociálnych sieťach záber na tabuľu s názvom obce pri vstupe na nej, či snímky seba samých v lascívnych pózach. Niektorí turisti údajne dokonca kradli smerové tabule, čo miestne úrady donútilo použiť na tento účel konštrukciu s betónom, takže tabuľa potom ľahšie odolávala pokusom o krádež.

Zmenu názvu potvrdila pre regionálny denník Oberösterreichische Nachrichten aj Andrea Holznerová, starostka obce Tarsdorf, pod ktorú Fucking patrí. Bližšie podrobnosti o hlasovaní odmietla uviesť s vysvetlením, že „mediálneho šialenstva už bolo dosť“.

Podľa dostupných správ prvé zmienky o osídlení obce, ležiacej v regióne Innviertel na západe Horného Rakúska pri hranici s Bavorskom, pochádzajú z obdobia okolo roku 1070. Traduje sa však, že osadu v skutočnosti založil bavorský šľachtic menom Focko, ktorý žil v 6. storočí. „Ing“ v starej nemčine znamená „ľudia“, takže celý názov obce znamená „miesto Fockových ľudí“. Mapa z roku 1825 uvádza názor obce ako Fuking.