Rakúska vláda avizuje prísnejšiu imigračnú kontrolu

  Foto: archív

  Nová rakúska vláda pod vedením konzervatívnych ľudovcov (ÖVP) a krajne pravicových slobodných (FPÖ) avizuje, že sprísni azylovú a imigračnú politiku krajiny, zároveň však chce zachovať pevné zväzky Rakúska s Európskou úniou. Vyplýva to z jej čerstvo zverejnenej koaličnej zmluvy.

  Na základe dohody, ktorú predstavitelia oboch strán dosiahli, sa novým rakúskym spolkovým kancelárom stane 31-ročný líder ÖVP Sebastian Kurz. Pôjde o najmladšieho premiéra v Európe. Nová koaličná vláda zložila slávnostný sľub do rúk prezidenta Alexandra Van der Bellena v pondelok.

  Vicekancelárom a zároveň ministrom pre šport a štátnu správu bude na nasledujúcich päť rokov líder FPÖ Heinz-Christian Strache. „Toto môže byť základom pre skutočnú zmenu v Rakúsku,“ vyhlásil pre novinárov Kurz pri predstavovaní nového vládneho programu, ktorý má viac než 180 strán, informovala agentúra AP.

  Predmetný dokument sa začína stanoviskom, ktoré upevňuje záväzky Rakúska k EÚ a iným medzinárodným organizáciám. Je v ňom ukotvené aj to, že nový kabinet nepovolí referendum o vystúpení krajiny z EÚ, ako tomu bolo vlani v Británii. „Silné Rakúsko môže existovať iba v silnej Európe,“ uvádza sa v zmienenom dokumente.

  Všeobecne sa však očakáva, že partnerstvo ÖVP s FPÖ posunie rakúsku vládu smerom doprava, analyzuje AP. Obe strany totiž viedli predvolebnú kampaň zameranú na potrebu prísnejšej kontroly imigrácie, rýchlejších deportácií neúspešných žiadateľov o azyl, ako aj na patričné opatrenia proti radikalizovanému islamu.

  Ďalšími kľúčovými bodmi koaličnej dohody sú zníženie vládnej byrokracie, zníženie daní a vytvorenie novej národnej klimatickej a energetickej stratégie. Kurzova strana skončila v októbrových parlamentných voľbách na prvom mieste a následne začala koaličné rokovania s FPÖ, ktorá sa umiestnila ako tretia za sociálnymi demokratmi.

  FPÖ bude mať v novej vláde okrem Stracheho ďalších päť ministrov a jedného ministerského námestníka vrátane rezortov vnútra, obrany a diplomacie. ÖVP popri Kurzovi ako spolkovom kancelárovi obsadí sedem ministerských kresiel a jednu pozíciu ministerského námestníka vrátane rezortov financií, hospodárstva a spravodlivosti. Kurz je odchádzajúcim ministrom zahraničných vecí v dosluhujúcej vláde pod vedením sociálneho demokrata Christiana Kerna.

  Foto: archív