Úvod Spoločnosť Rakúski policajti začali odhaľovať zakryté tváre moslimiek

Rakúski policajti začali odhaľovať zakryté tváre moslimiek

Foto: archív

Policajti v susednom Rakúsku berú nový zákon, zavádzajúci zákaz zahaľovania tváre, vážne. V meste Zell am See napríklad zastavili zahalenú ženu a na mieste ju prinútili zložiť si šatku z tváre. Či musela moslimka zaplatiť aj pokutu, zatiaľ nie je známe. „Budeme v podobných prípadoch postupovať primerane, ale ako polícia jednoducho musíme zákon uplatňovať,“ vysvetlil hovorca rakúskej polície 1. októbra, keď zákon vstúpil do platnosti.

V krajine žije len zhruba 150 žien, ktoré si zakrývajú celú tvár, a tak nové opatrenie pocítia predovšetkým cudzinky po prílete do Rakúska. Cieľom zákona zakazujúceho zahaľovanie celej tváre burkou, nikábom, ale napríklad aj kuklou je „zaistenie súdržnosti v otvorenej spoločnosti“. Za jeho porušenie hrozí pokuta vo výške 150 eur.

Protiimigračné nálady sú v Rakúsku na vzostupe. Podľa predvolebných prieskumov by euroskeptická a protiimigračne orientovaná Slobodná strana Rakúska po parlamentných voľbách, naplánovaných na 15. október, mohla skončiť na druhom mieste.

Zahaľovanie tváre na verejnosti je už v niektorých európskych krajinách zakázané. Ako prvé pristúpilo k takémuto kroku Francúzsko, po ňom nasledovalo Belgicko, Holandsko či Bulharsko.