Úvod ZO ZAHRANIČIA Rakúski predstavitelia hovoria o neotrasiteľnosti neutrality ich krajiny, fakty však hovoria o...

Rakúski predstavitelia hovoria o neotrasiteľnosti neutrality ich krajiny, fakty však hovoria o opaku, tvrdí ruský diplomat

Rakúske hlavné mesto Viedeň. (Foto: archív)

Možnosť, že by Rakúsko zastávalo rolu sprostredkovateľa riešenia vojenského konfliktu medzi Moskvou a Kyjevom, vylúčil v rozhovore s ruskou agentúru RIA Novosti Oleg Ťapkin, šéf oddelenia ruského ministerstva zahraničných vecí zodpovedného aj za vzťahy s Rakúskom.

„S poľutovaním musím konštatovať, že rakúska neutralita je v skutočnosti podkopaná,“ povedal Ťapkin. Poukázal na to, že rakúska vláda podporila všetky protiruské sankčné opatrenia Európskej únie. Predstavitelia Rakúska vrátane prezidenta Alexandra Van der Bellena mali viaceré vyhlásenia proti Rusku a zohrali úlohu pri zinscenovanej kampani vyhosťovania ruských diplomatov.

„Akokoľvek sa oficiálni predstavitelia Rakúska snažia presvedčiť verejnosť o neotrasiteľnosti neutrality Rakúska, fakty hovoria o opaku,“ povedal Ťapkin, ktorý bol v minulosti považovaný za nástupcu súčasného ruského veľvyslanca vo Viedni Dmitrija Ľubinského.

Rusko v apríli oznámilo vyhostenie štyroch rakúskych diplomatov. Išlo o odvetné opatrenie za vyhostenie troch ruských diplomatov z veľvyslanectva vo Viedni a jedného z generálneho konzulátu v Salzburgu.