Úvod Politika Rakúsko chce znížiť hodinovú mzdu žiadateľov o azyl na 1,5 eura

Rakúsko chce znížiť hodinovú mzdu žiadateľov o azyl na 1,5 eura

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz. (Foto: archív)

Rakúsky minister vnútra Herbert Kickl z pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) podal návrh na zníženie hodinovej mzdy za pomocné práce pre žiadateľov o azyl na 1,5 eura.

Jeho návrh podporuje i kancelár Sebastian Kurz z Rakúskej ľudovej strany (ÖVP). Informovala o tom v sobotu agentúra APA. „Minister vnútra postupuje v súlade s nami (ÖVP). Niečo podobné som navrhoval v roku 2016, s SPÖ (Sociálnodemokratickou stranou Rakúska) to však nebolo možné,“ vyhlásil Kurz pre APA.

Všeobecne prospešné pomocné práce v záhradách, domácnostiach či dopravných službách môžu žiadatelia o azyl vykonávať bezprostredne po podaní svojej žiadosti o azyl. Mesačne tak môžu zarobiť najviac 110 eur, pričom si každý z ich rodinných príslušníkov smie privyrobiť sumou 80 eur bez toho, aby rodina prišla o finančnú podporu, ktorá im prináleží, vysvetľuje rakúsky denník Die Presse.

Hodinovú mzdu doposiaľ určovali príslušné združenia a líšila sa v rámci spolkových krajín. Rakúsky minister vnútra tvrdí, že niektoré združenia vyplácajú žiadateľom o azyl viac peňazí ako poberajú štátni zamestnanci či civilní zamestnanci ozbrojených síl. Niekedy to môže byť aj viac ako päť eur na hodinu. Jeho návrh, ktorý má ísť na posúdenie, chce tak pre žiadateľov o azyl stanoviť jednotnú hodinovú mzdu 1,5 eura v rámci celého Rakúska.