Úvod Spoločnosť Rakúsko navrhuje odložiť koniec striedania času na rok 2021

Rakúsko navrhuje odložiť koniec striedania času na rok 2021

Foto: archív

Rakúske predsedníctvo navrhlo členským krajinám Európskej únie odložiť koniec povinného striedania štandardného a letného času až na rok 2021. Po neformálnom stretnutí s kolegami z ďalších krajín únie to vyhlásil rakúsky minister dopravy Norbert Hofer. Väčšinovú zhodu zatiaľ štáty nenašli.

V rámci tejto diskusie mali členovia vlád EÚ po prvý raz príležitosť hovoriť o tomto návrhu. Podľa Hofera je zrejmé, že väčšina krajín plán podporuje. Skeptická bola napríklad Británia, Švédsko či Poľsko.

Komisárka EÚ pre dopravu Violeta Bulcová potvrdila, že komisii by sa viac pozdávalo dodržanie pôvodného plánu, a teda skončiť povinné posúvanie hodín už na budúci rok. Zhoda panuje v potrebe harmonizácie používaného času, aby sa z územia únie, kde už aj tak existujú tri časové pásma, nestalo puzzle meniacich sa časov.

Pre nás je dôležitejšie mať rovnaký čas ako naši susedia,“ reagoval Hofer na otázku, či Rakúsko preferuje používanie štandardného alebo letného času. Napríklad Praha by chcela zostať na štandardnom čase. Iné krajiny sa prikláňajú k trvalému používaniu letného času. „Fínsko a Portugalsko nemajú veľmi zhodné pozície,“ komentoval to Hofer.

Portugalsko, Grécko a Británia sa vyslovili proti návrhu, aby bolo povinné striedanie času skončené. Cyprus, Holandsko, Dánsko, Írsko či Francúzsko vraj zatiaľ nemajú na to jednoznačný názor. Súčasťou návrhu rakúskeho predsedníctva je i vznik pozície koordinátora, ktorý by včas zaistil dohodu medzi štátmi, ale aj to, že Európska komisia zaistí alternatívne riešenie, ak by dohoda nebola.