Úvod Politika Rakúsko odmieta pakt OSN o migrácii ako hrozbu pre národnú suverenitu

Rakúsko odmieta pakt OSN o migrácii ako hrozbu pre národnú suverenitu

Foto: archív

Rakúsko nepodpíše Globálny pakt OSN o migrácii, ktorý bude v decembri oficiálne prijatý v Marakéši. Text nezáväznej dohody zaoberajúcej sa migráciou prijalo 193 členov Organizácie Spojených národov.

Od dokumentu vlani odstúpili Spojené štáty. Ako dôvod rakúskej neúčasti na pakte uviedli kancelár Sebastian Kurz a vicekancelár Heinz-Christian Strache zásadné obsahové výhrady. Podľa nich zmluva nepomáha riešiť migračné otázky, ohrozuje rakúsku suverenitu vo veciach migračnej politiky a stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou.

Z týchto dôvodov Viedeň do Marakéša nepošle svojich zástupcov, aby dokument podpísali. „Na niektoré body sa pozeráme kriticky a obávame sa ohrozenia našej národnej suverenity,“ vyhlásil kancelár Kurz (ÖVP).

Ako príklad uviedol návrhy, ktoré by mohli obmedziť činnosť bezpečnostných úradov pri vyhosťovaní migrantov, alebo tiež myšlienky, ktoré by mohli smerovať k stieraniu rozdielov medzi legálnou a ilegálnou migráciou a medzi pracovnou migráciou a právom na azyl. „To odmietame,“ zdôraznil Kurz podľa agentúry APA.

„Časť obsahu ide úplne proti nášmu postoju aj proti vládnemu programu,“ doplnil Strache, ktorý je zároveň predsedom protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). „Migrácia nie je a nemôže byť ľudským právom. Nemôže sa stávať, že niekto dostane právo na migráciu pre klímu alebo chudobu,“ dodal Strache.

Rozhodnutie vlády ostro odsudzujú politici z opozičnej Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ), Zelených a liberálnej strany NEOS. Podľa agentúry APA hovoria o dne rakúskej zahraničnej politiky a spochybňovaní medzinárodného poriadku.

Foto: archív

Europoslanec za stranu Zelených Michel Reimon poznamenal, že opustením migračného paktu je Rakúsko „nielen súčasťou reakčného východného bloku, ale aj jeho vodcom“. Kurz pritom predpokladá, že sa k migračnému paktu nepripoja aj ďalšie štáty. Negatívne sa k Marakéšskej deklarácii stavia aj Poľsko s Maďarskom.

Česká republika, ktorá patrí spoločne s Budapešťou a Varšavou k hlasným kritikom migračnej politiky Európskej únie a k odporcom prijímania migrantov, svoje stanovisko k dohode vyjadrí až na decembrovej konferencii. Podľa vyhlásenia českého ministerstva zahraničia však vláda nebude súhlasiť s nelegálnou migráciou.